Spor nejmocnějšího rodu německé historie se státem. Hohenzollernové chtějí zpět majetek i právo bydlet na zámku

2 minuty
Události: Hohenzollernové chtějí zpátky majetek i právo bydlet na zámku
Zdroj: ČT24

Rodina Hohenzollernů požaduje navrácení stovek uměleckých předmětů, finanční odškodnění a také právo bydlet na zámku nedaleko Berlína. Německý stát nároky potomků posledního německého císaře odmítá s odkazem na údajnou spolupráci rodu s nacisty. Spor tak zřejmě nakonec skončí u soudu.

„Lidé se mě pořád ptají, jaké to je být princ. Jestli bydlím na zámku. Jde mi to strašně na nervy,“ nechal se slyšet Georg Friedrich, princ pruský a prapravnuk posledního německého císaře Viléma II.

Jenže právě o bydlení na zámku jde. Georg Friedrich jménem rodiny bojuje o právo nastěhovat se na Cecilienhof, do bývalého sídla Hohenzollernů a dějiště poválečné postupimské konference. Vedle toho usiluje také o navrácení stovek uměleckých předmětů z nejslavnějších německých muzeí.

Hohenzollernové, kdysi jeden z nejmocnějších rodů Evropy, přišli o část panství už po první světové válce, když císař Vilém II. odstoupil a emigroval. Nástup nacismu mezi některými jeho příbuznými vyvolal naděje na návrat k moci. „Čtvrtý císařův syn byl člen NSDAP a poměrně vysoce postavený člen SA,“ upozornil historik Arnd Bauerkämper.

Právě kvůli spolupráci s nacisty přišla šlechtická rodina po válce o další majetek. Hohenzollernové ale tvrdí, že neprávem. „Historici na to přinejmenším nemají jednoznačný názor,“ uvedl právní zástupce Hohenzollernů Markus Hennig.

Požadavek rodu zřejmě bude řešit soud

„Moji historici, které jsem pověřil tímto úkolem, tvrdí, že rodina Hohenzollernů ve spojení s nacisty byla,“ upozorňuje ministr financí Braniborska Christian Görke (SPD). Požadavky rodu jsou navíc podle něj přemrštěné; rod vedle hmotných restitucí žádá i finanční náhrady, od braniborské vlády by rád inkasoval půldruhého milionu eur. 

Cesta Hohenzollernů za bývalým majetkem ovšem nebude snadná. Ani nabídka, že umělecká díla zůstanou přístupná veřejnosti, nepřiměla stát ke kompromisu a pozice Braniborska jsou odmítavé. Na obzoru se proto rýsuje soud.

Georg Friedrich přitom už letos v červnu neuspěl u německého soudu s nárokem získat do vlastnictví zříceninu hradu Rheinfels, který jeho rodu patřil do roku 1918. Soud v Koblenci rozhodl, že hrad bude i nadále v majetku města Sankt Goar v Porýní.

  • Historie šlechtického rodu Hohenzollernů sahá až do první poloviny dvanáctého století, kdy coby hrabata vládli panství v tehdejším Švábsku (historický region na území dnešního Bádenska-Würtenberska) a rodové kořeny zde dodnes připomíná monumentální hradní komplex Hohenzollern nedaleko Ulmu.
  • Během vrcholného středověku zástupci rodu působili jako norimberští purkrabí (město bylo neoficiálním centrem Svaté říše římské) a od patnáctého století byli i braniborskými kurfiřty. Jako takoví aktivně promlouvali do volby římského krále.
  • S Braniborskem se pojí i mocenský vzestup, který Hohenzollerny vynesl do pozice jedné z nejvýznamnějších šlechtických rodin v Evropě. Propojením regionu v okolí Berlína s pruským územím v pobaltské oblasti vytvořili novou politickou sílu – Pruské království – a pod jejím žezlem v průběhu 18. a 19. století dokázali sjednotit německé šlechtické státy do jednoho celku.
  • K rodu Hohenzollernů se tak nepočítá jen pruský vladař Friedrich II. Veliký (který připravil Marii Terezii o většinu Slezska), ale i poslední pruský král a německý císař Vilém II., který musel abdikovat po porážce německého císařství v první světové válce a pro svůj rod ztratil i vládu nad zemí mezi Baltem a Alpami a dožil v holandském exilu.
  • Oficiální hlavou dynastie Hohenzollernů je v současnosti císařův vnuk Georg Friedrich. Kulturní odkaz dynastie připomínají především zámky Charlottenburg v západní části Berlína a komplex hohenzollernských rezidencí u postupimských jezer v čele s rokokovým letohrádkem Sanssouci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Island zasáhly stovky zemětřesní, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 9 mminutami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 22 mminutami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala.
před 38 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...