Galerie: Pouť do Mekky
Tisíce kamer a vojáků dohlíží na bezpečnost věřících. Saúdská Arábie také posílila středisko tísňového volání a nabrala vícejazyčný personál. Bezpečnostní pracovníci mohou z kontrolní místnosti používat i speciální systém k přesměrování poutníků – pokud by některé trasy byly nebezpečně přetíženy.
„Pokud by došlo k zahlcení lidmi, můžeme to odtud vidět a navést poutníky na méně vytížené trasy. Pracovníci v tomto centru trasy monitorují, a mohou tak lidem pomoct,“ uvedl šéf bezpečnostního velitelství a kontrolního centra Chálid al-Tajjáš.
V posledních letech vynaložila saúdská vláda miliardy dolarů na zlepšení bezpečnosti poutě, zejména v údolí Miná, kde dav v roce 2015 ušlapal přes dva tisíce poutníků. Očekává se, že letos obřady vykoná při započtení domácích poutníků až 2,5 milionu lidí.
Mekku a Medinu kvůli poutníkům poprvé spojil vlak
Pouť do Mekky je jedním z pěti pilířů islámu a má ji nejméně jednou za život vykonat každý věřící, kterému to zdravotní stav dovolí. Saúdové v okolí svatostánku každoročně vylepšují infrastrukturu a letos je nově k dispozici vlakové spojení mezi Mekkou a Medínou, která je po Mekce druhé nejposvátnější místo islámu. Právě tam se roku 622 uchýlil prorok Mohamed a tímto rokem se datuje začátek muslimského letopočtu.
„Teď cesta mezi oběma městy trvá přesně tři hodiny, zatímco předtím to bylo pět a půl až šest hodin. Sedačky jsou navíc velmi pohodlné a na palubě je i veškeré vybavení,“ pochvaloval si nový spoj egyptský poutník Mohammed Amine.
Pouť má kořeny v předislámské době a mnoho jejích rituálů se vztahuje k příběhu o biblickém Abrahámovi. Pro dnešní muslimy je to příležitost projevit solidaritu a ochotu podřídit se Bohu.
