Z poškozeného tankeru máme otisky, k útoku byly použity přísavné miny, uvedly USA

Při útoku na japonský tanker byly minulý týden v Ománském zálivu použity přísavné miny. Oznámila to americká armáda ve Spojených arabských emirátech, kde má svou základnu. Vyšetřovatelům se podařilo z lodi získat otisky prstů. Odborník na výbušniny Sean Kido z amerického námořnictva ukázal střepiny jedné miny a magnet, který byl sejmut z napadeného tankeru. Kromě japonské lodi se stal obětí útoku minulý čtvrtek i tanker patřící Norsku. Obě lodi byly poškozeny, ale ne potopeny, posádky se podařilo evakuovat.

USA ukázaly předměty, které našly na poškozeném japonském tankeru
Zdroj: Reuters Autor: Christopher Pike

„Lze rozeznat přísavnou minu, která byla použita a která se nápadně podobá minám, které Írán veřejně ukázal při svých vojenských přehlídkách,“ sdělil Kido, jenž s novináři hovořil poblíž přístavu Fudžajra ve Spojených arabských emirátech.

USA z útoku obvinily Írán, ten ale vinu popřel. Od počátku se hovořilo o přísavných minách, ale posádka japonského tankeru Kokuka Courageous se zmínila, že před explozí viděla letící předměty. Kido ve středu řekl, že poškození na tankeru neodpovídá možnosti, že loď zasáhlo něco ze vzduchu.

Podotkl, že vyšetřovatelům námořnictva se podařilo sejmout otisky prstů a otisk ruky z boku jedné z poškozených lodí.

USA už dříve jako důkaz zveřejnily záběr na člun, jehož posádka odstraňovala z boku jednoho z tankerů předmět. Podle USA šlo o člun íránských revolučních gard. Video ale bylo rozostřené, později USA ukázaly i fotografie člunu, tentokrát barevné a ostré.

Naše lodě se účastnily záchranné operace, uvedl Írán 

Íránský ministr obrany Amír Chátamí ve středu reagoval na tyto snímky a vinu Íránu rozhodně popřel. Podle něj USA vznášejí nepoctivá obvinění s cílem poškodit pověst Íránu. „Je to naprostá lež, rozhodně to popírám,“ citovala Chátamího íránská agentura Fars.

Ministr podotkl, že Írán přispívá k zajištění bezpečnosti vod v oblasti. K záběrům na člun a poškozený tanker řekl, že toto video nelze spolehlivě definovat v čase ani místě. Upozornil také, že záchranné operace se zúčastnily íránské lodě, když se dostaly k tankerům. Američané „si mohou ukazovat jakékoli záběry, ale nemohou je použít jako důkaz“, řekl.

USA zveřejnily další důkazy, že na tankeru byla připevněna mina
Zdroj: U.S. Navy/Reuters

Čtvrteční útok na dva tankery a také květnový útok na čtyři lodě v oblasti Perského zálivu vzbudily obavy ze zhoršující se bezpečnostní situace na trase ropných tankerů. USA vyvolaly loňským odstoupením od smlouvy o íránském jaderném programu a obnovou sankcí napětí, k němuž nyní přispěly posilováním svých jednotek v Perském zálivu.

Írán už začal od dohody odstupovat také, ale tvrdí, že o vojenskou konfrontaci s USA neusiluje. To deklaruje i Washington s tím, že je připraven obnovit s Íránem jednání.