Člen AfD starostou Görlitzu nebude. Šéfka CDU ale s oslavou vítězství tvrdě narazila

Sebastian Wippel z Alternativy pro Německo (AfD) nebude prvním zástupcem této protiimigračně zaměřené strany v čele velkého německého města. V nedělních volbách starosty Görlitzu (Zhořelce) ho porazil protikandidát Octavian Ursu z konzervativní CDU. Ostře sledované volby v saském městě mají ovšem dohru i na spolkové politické úrovni, a to kvůli vyjádření šéfky CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Radnice v Görlitzu Wippelovi z AfD utekla

Druhé kolo voleb vyhrál 51letý Ursu rozdílem více než deseti procentních bodů. Získal 55,2 procenta hlasů, zatímco jeho 36letý soupeř jen 44,8 procenta.

Wippel přitom 26. května poměrně jasně zvítězil v prvním kole, když ho podpořilo 36,4 procenta voličů. Druhému Ursuovi jich dalo svůj hlas 30,3 procenta.

Sebastian Wippel
Zdroj: Reuters
Autor: Matthias Rietschel

Všichni proti AfD

Možnost celkového vítězství Wippela vyvolala znepokojení v řadách odpůrců AfD. Ke kampani proti jeho zvolení starostou saského města se mimo jiné přihlásila řada německých i zahraničních umělců. V otevřeném dopise vyzvali obyvatele Görlitzu, aby kandidátovi Alternativy hlas nedávali.

Ve snaze zabránit ve vítězství AfD nakonec z druhého kola stáhli svou kandidátku Zelení, svého uchazeče nepostavila ani Levice.

O to větší rozladění na politické scéně pak vyvolalo vyjádření předsedkyně CDU Annegret Krampové-Karrenbauerové, že „výsledek voleb v Görlitzu ukázal, že CDU je občanskou silou proti AfD“.

Zástupce Zelených Erik Marquardt následně šéfce CDU napsal, že by asi roztál veškerý led v Grónsku, kdyby poděkovala levicovým stranám za to, že vítězství jejího kandidáta umožnily.

Bývalá šéfka Zelených Simone Peterová zdůraznila, že výsledek voleb je úspěchem všech demokratických sil a poslanec Sven Lehmann podotkl, že Krampová-Karrenbauerová „prostě nemá žádný formát“.

„Pokud to považuje za vítězství CDU, jasně to ukazuje, že netuší, co se v Sasku děje,“ vzkázal na adresu šéfky CDU zástupce saského premiéra Martin Dulig ze sociální demokracie, která tvoří na celostátní úrovni s CDU vládní koalici.