Hongkong ustupuje. Schvalování kontroverzního zákona o vydávání osob odkládá na neurčito

Správa Hongkongu pozastavila proces schvalování zákona o vydávání osob pevninské Číně, který vyvolal v předchozích dnech vlnu masových demonstrací. Podle kritiků extradiční norma předložená hongkongskou vládou narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Hlasovat se o ní mělo ve čtvrtek, náhradní termín není určen. 

Demonstranti házeli cihly a kameny
Zdroj: REUTERS Autor: James Pomfret

Lidé vydaní do pevninské Číny by v centrálních částech země mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová naproti tomu zdůrazňovala, že zákony o vydávání jsou nezbytné, pokud se Hongkong nemá stát rájem zločinců na útěku. V sobotu ale oznámila, že schvalování zákona se odkládá na neurčito. 

Po nočním jednání s kabinetem novinářům řekla, že k rozhodnutí dospěla kvůli nespokojenosti, kterou občané projevují, a že odklad je časově neomezený. Své vystoupení zahájila konstatováním, že Hongkong musí chránit zákon a pořádek a že se správa snažila sblížit názorové rozdíly.

Video Studio 6 Víkend
video

Zpravodajka ČT Barbora Šámalová: Lidé jsou ve střehu, bojí se, že se je vláda snaží oklamat

Správkyně prohlásila, že legislativní proces kolem zákona bude zastaven a že o dalším postupu se rozhodne po všeobecné konzultaci. „Budeme komunikovat se společností, více vysvětlovat a více naslouchat. Vláda bude otevřená názorům o zákonu,“ řekla Lamová.

„Podle mé zkušenosti nelze tuto názorovou výměnu stihnout ještě letos,“ dodala Lamová. Přitom vyloučila, že by zákon do konce roku dostal zpět do Zákonodárné rady, a prohlásila, že pro konzultace s veřejností nebyl stanoven žádný časový limit.

Přiznala, že postup vlády nebyl správný, což vyvolalo „velký konflikt v Hongkongu, který byl v minulých dvou letech relativně klidný“. „Mnoho lidí bylo zklamáno, zarmouceno a pociťovalo lítost. Přijmeme kritiku upřímně a s pokorou,“ řekla Lamová. Při odpovědi na otázku o neurčitosti odkladu doplnila, že návrh zákona není zrušen, protože je stále třeba vyřešit zákonné nedostatky.

Správkyně skončí, spekulují média

Server Hongkong Free Press (HKFP) napsal před tiskovou konferencí, že síla protestů z tohoto týdne přivodí konec Lamové. Správkyně bude muset odstoupit nyní nebo později, soudí HKFP. Lamová se na tiskové konferenci dotazu na téma rezignace vyhnula. Sdělila pouze, že se po dva roky v úřadě snažila přispět k harmonizaci společnosti.

Hájila také postup policie při protestech tím, že na televizních záběrech je vidět, že mnoho účastníků na policisty útočilo. Příznivě se vyjádřila k Pekingu. Na dotaz, zda se odkladem nedostala do potíží s Pekingem, řekla, že centrální vláda projevuje „porozumění, důvěru, respekt a podporu“.

Lamová také prohlásila, že je odpovědná jak vůči Pekingu, tak vůči Hongkongu a že jakýkoli její krok musí být zákonný. Účelem odkladu podle ní není lidi zpacifikovat nebo napravit poškozenou pověst vlády, ale obnovit společenský smír.

Agentura Nová Čína napsala, že centrální vláda v Pekingu vyjádřila podporu, respekt a porozumění v souvislosti s rozhodnutím Hongkongu. Americký konzulát v Hongkongu krok Lamové uvítal stejně jako Británie. Čína ale zároveň uvedla, že považuje otázky týkající se Hongkongu za vnitřní záležitost, do níž nesmí zasahovat žádná země, organizace ani jednotlivec. 

Tisíce lidí v ulicích

Návrh extradičního zákona rozpoutal vlnu demonstrací. Minulou neděli vyrazilo do hongkongských ulic podle organizátorů přes milion lidí, šlo by tak o největší protestní akci od roku 1997, kdy se někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Policejní odhady byly nižší, okolo 240 tisíc lidí.

Ve středu protestní akce přerostly v násilnosti, během nichž podle nejnovější bilance utrpělo zranění přes 80 lidí, včetně dvacítky policistů a za mřížemi skončilo 11 osob. 

Další velký protest je svolaný na tuto neděli a podle organizátorů, jež citovala americká stanice CNN, se bude konat bez ohledu na oznámený odklad. Lidé se prý obávají, že jde jenom o taktický manévr Číny. Demonstrace mají pokračovat, dokud návrh zákona nebude zrušen.

Hongkong je bývalá britská kolonie, předaná Číně v roce 1997 v rámci principu jedna země, dva systémy, což garantuje určitou autonomii v oblasti justice, legislativy a ekonomického systému.