Historické turecké město zatopí voda. Postup úřadů kritizují místní obyvatelé i sousední Irák

Turecké úřady nařídily obyvatelům starobylého města Hasankeyf na jihovýchodě země, aby se vystěhovali, než obec zatopí voda z nedaleké přehrady. Podle historiků bylo místo nepřetržitě osídleno až 12 tisíc let. Na postup úřadů si stěžují místní obyvatelé, ale i sousední Irák.

Pokud se s napouštěním vodního díla v údolí Tigridu začne zkraje léta, jak je v plánu, první domy ve městě budou pod vodou na podzim.

Přehrada se naplní maximálně do roka a půl. „O monumentech a přírodních krásách se mluvilo mnohokrát, ale duševní ztráty lidí z Hasankeyfu jsou v pozadí. Jsme zvyklí žít na tomto historickém místě a oni nás stěhují do pouště,“ stěžuje si Murat Tekin.

Nad vodou zůstane jen roky nepřístupná citadela, kterou dělníci zpevňují tunami kamení. V budoucnu tam mají přistávat výletní lodě. Ještě před půlstoletím bylo skalní město obydlené. „Je pro mě těžké to přijmout. Vzali naše hroby, převezli je na druhou stranu a teď tam berou nás. Kdyby ty domy aspoň postavili pořádně,“ konstatoval Emin Tekeş.

Video Události
video

Turecko se chystá zatopit starobylé město

Poškozené nové domy

Místní si mohli na druhém břehu koupit novostavby za peníze z kompenzací. Už pár měsíců po dokončení jsou ale vidět jejich nedostatky – díry v rozích a další poškození. Proti přehradě protestuje i nedaleký Irák, který se obává dopadů na tok Tigridu.

Turecko namítá, že mu vedle výroby elektřiny jde také o rozvoj regionu. Jako argument proti tomu, že ničí historické dědictví, nechaly úřady přemístit několik monumentů.