Francouzská policie v souvislosti s útokem v Lyonu zatkla tři lidi

Francouzská policie zadržela muže podezřelého z výbuchu v centru Lyonu. Oznámil to v pondělí ministr vnitra Christophe Castaner. Jde o 24letého studenta informatiky, který byl umístěn do vazby. Je podezřelý, že použil pravděpodobně podomácku vyrobenou bombu a zranil 13 lidí.

Armáda dohlíží v Lyonu na bezpečnost v ulicích
Zdroj: Reuters Autor: Emmanuel Foudrot

Lyonský starosta Gérard Collomb ohlásil krátce po ministrově oznámení zadržení druhého podezřelého, který je podle televizní stanice BFMTV bratrem zatčeného. Pařížská prokuratura uvedla, že oba jsou alžírské národnosti. Případ vyšetřuje jako spáchání teroristického činu. Podle televize BFMTV je ve vazbě i matka hlavního podezřelého.

První muž byl zadržen dopoledne v Lyonu na zastávce autobusu. Policie o něm neměla záznam. Podle BFMTV se policisté na muže zaměřili už v neděli, ale vyčkávali, až vyjde z domova, protože měli podezření, že by mohly být v bytě výbušniny.

Důvodem zatčení jeho bratra je podle televize snaha získat o hlavním podezřelém více informací o jeho zvycích a kontaktech. Prokuratura druhého zatčeného označila za středoškoláka z rodinného okruhu prvního muže. BFMTV uvedla, že jde o osmnáctiletého bratra podezřelého. Zadržena byla i jeho matka. Policie vyslýchá rovněž jeho sestru, ale ta zůstává na svobodě.

Muže se podařilo identifikovat díky určení polohy jeho telefonu a také speciálním bateriím, které si koupil a jež byly nalezeny v sáčku s výbušninami na místě činu.

Policejní akce na předměstí Lyonu 

Agentura AFP informovala, že na lyonské předměstí Oullins v pondělí přijelo více než deset policejních aut včetně vozů s technickým vybavením. Zablokovaly přístup k obytnému domu, který je v sousedství supermarketu. Novinář AFP na místě viděl policisty v maskách označených jako členové technického oddílu. Přivezli tam údajně i hlavního podezřelého.

Mezi 13 lidmi, které výbuch zranil, bylo osm žen, desetileté dítě a čtyři muži. Jedenáct z nich bylo třeba hospitalizovat a odstranit jim z těla střepiny.

Motiv útoku zůstává nejasný a BFMTV má informace, že hlavní podezřelý s vyšetřovateli příliš nespolupracuje.

Stejný materiál jako při útocích v Paříži a Bruselu 

K útoku se nikdo nepřihlásil a vyšetřovatelé vyslechli 200 svědků. Útok byl spáchán před pekařstvím a prověřovaly se stopy DNA, které pachatel na místě zanechal. K výrobě bomby posloužil podle všeho peroxid acetonu (TATP), což je nestabilní a podomácku vyrobitelná výbušnina. V březnu 2016 v Bruselu a v roce 2015 v Paříži tuto látku použili islamisté při atentátech.

V Lyonu pachatel výbušninu odložil před pekařstvím na pěší zóně v centru města. Bezpečnostní kamery zachytily maskovaného muže, který na místo dotlačil kolo a odložil balíček. Pak se z dosahu kamer vzdálil. Do vyšetřování se zapojilo 90 policistů a 30 policejních techniků.