Soud OSN nařídil Rusku propustit ukrajinské námořníky, Moskva jeho rozhodnutí neuznává

Mezinárodní soud pro mořské právo nařídil Moskvě, aby neprodleně osvobodila ukrajinské námořníky, které uvěznila po loňském incidentu v Kerčském průlivu. Rusko dalo už předtím najevo, že působnost soudu v tomto případě neuznává. Ukrajina nicméně doufá, že podpora soudu by mohla pomoci k tomu, aby se konflikt mohl dostat ze slepé uličky a námořníci na svobodu.

Jeden ze zadržených ukrajinských námořníků před soudem v Simferopolu
Zdroj: Reuters Autor: Pavel Rebrov

„Tribunál OSN pro mořské právo rozhodl, že Rusko má osvobodit 24 ukrajinských námořníků, zadržených za narušení státních hranic u Kerčského průlivu, a předat Ukrajině tři zkonfiskované lodi,“ napsala ruská agentura TASS s odvoláním na předsedajícího soudce. Tribunál také vyzval obě strany, aby se zdržely jednání, které by mohlo vést k vyostření situace v Kerčském průlivu.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že splnění příkazu tribunálu OSN o osvobození námořníků by od Ruska představovalo „první signál ruského vedení, že je skutečně připraveno ukončit konflikt s Ukrajinou“ a „civilizovaně vyřešit problémy, které vytvořilo“.

Rusko příslušnost soudu neuznává

Ruský zástupce na zasedání soudu sídlícího v Hamburku nedorazil, podobně jako na předchozí dvě pojednávání v této věci, poznamenala agentura AP. Rozhodnutí soudu je podle AP právně závazné, ale soud nemá žádnou pravomoc jej vymoci. Soud dospěl k rozhodnutí v poměru 19 k jednomu hlasu, při nesouhlasu ruského soudce.

Ruské ministerstvo zahraničí podle listu Kommersant tvrdí, že v daném případě nelze uplatnit postupy, s kterými při řešení sporů počítá Úmluva OSN o mořském právu. Rusko je přesvědčeno, že se ukrajinské lodě a posádky mohly vyhnout konfliktu, pokud by dodržovaly požadavky ruských předpisů o plavbě v dané oblasti, a tím by se Ukrajina měla napříště řídit.

Kyjev v Kerčském průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Moskva tvrdí, že jde o její výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením. Kyjev proto označuje námořníky za válečné zajatce, zatímco Moskva za narušitele státní hranice.

Ruské jednotky zaútočily na ukrajinské lodě v listopadu

U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem 25. listopadu ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Při tomto ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

Jablkem sváru je průliv mezi Azovským a Černým mořem, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym, nelegálně anektovaný Moskvou v březnu 2014. Anexi proto Ukrajina a většina zemí světa neuznává.