Všichni útočníci ze Srí Lanky jsou zadrženi či mrtví, oznámila tamní policie

Všichni, kdo plánovali velikonoční sebevražedné útoky na Srí Lance nebo je přímo vykonali, byli buď zadrženi nebo mrtví. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil policejní šéf Čandana Vikramaratne. Bezpečnostní složky rovněž při raziích zabavily materiál na výrobu výbušnin, který chtěli radikálové ještě použít.

Video Všichni útočníci ze Srí Lanky jsou zadrženi či mrtví
video

Všichni útočníci ze Srí Lanky jsou zadrženi či mrtví

Zdroj: ČT24

Podle srílanských úřadů spáchalo velikonoční sebevražedné útoky na kostely a hotely devět islamistů, kteří byli všichni domácího původu. Tak jako k dalším velkým teroristickým útokům ve světě se i k těm na Srí Lance přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), nepředložila pro to ale žádné hodnověrné důkazy.

Srílanské úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál místní radikální duchovní Zahrán Haším. Ten při jednom z atentátů zahynul.

Bezpečnostní složky zatkly v souvislosti s útoky přes 150 lidí, jsou mezi nimi i cizinci ze Sýrie a Egypta. V zemi bylo po útocích nasazeno na 10 tisíc vojáků, kteří prováděli prohlídky a dohlíželi na bezpečnost u svatostánků.

Do škol se vrací život, duchovní vyzvali ke klidu

Do některých škol, které byly od útoků zavřené, se postupně vrací výuka. „Rozhodla jsem se syna neposílat do školy, dokud se situace v zemi neuklidní. Ve škole je ochranka, rozhodli jsme se spolu s dalšími rodiči jí přijít pomoci s hlídáním školy, nicméně naše děti do školy nepošleme, dokud si nebudeme jistí, že je zde bezpečno,“ uvedla matka jednoho ze studentů Sujeeva Dissanayakeová.

Ke klidnění situace vyzývají i hlavy náboženských komunit na ostrově. Srílanský kardinál i vůdce místních muslimů společně navštívili jednu z místních mešit, v reakci na útoky vandalů na obchody muslimů o předešlé noci.

„Nepodléhejme emocím a snažme se situaci uklidnit s chladnou hlavou. Lidé, kteří podlehnou emocím, občas nerozeznají, co se doopravdy děje. Nejdříve musíme věci pochopit a až pak na základě toho jednat,“ řekl srílanský kardinál Malcolm Ranjith.

„Jak řekl kardinál, nepodléhejme emocím, ale řešmě věci moudrostí. Uklidněme situaci a ukažmě dobro, které v sobě máme. Začíná ramadán, při této příležitosti my, muslimové, musíme být velmi trpěliví, zejména ti mladí. Musíme spolupracovat. Mějme naprostou důvěru v naše bezpečnostní složky, ty situaci uklidní,“ vyzval vůdce místních muslimů Rizvi Mufthi.