Muellerova zpráva je v USA bestsellerem. Američané ji kupují ve velkém, i když je zdarma ke stažení

Zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera o Donaldu Trumpovi, Rusku a prezidentské kampani se ve Spojených státech zařadila mezi nejprodávanější knihy posledních dnů. Podle společnosti NPD BookScan se jí během minulého týdne prodalo na 42 tisíc výtisků, čímž překonala všechna ostatní díla v oblasti literatury faktu. Američané na ni byli po masivním mediálním pokrytí Muellerova vyšetřování natolik zvědavi, že ji kupují po tisících bez ohledu na to, že je na webu dostupná zdarma.

Muellerova vyšetřovací zpráva
Zdroj: Reuters Autor: Carlo Allegri

Redigované vydání zprávy, která má téměř pět set stran, dalo do prodeje v paperbackové verzi hned několik nakladatelství. Ke koupi je za ceny v rozmezí 10 až 15 dolarů (228 až 342 korun).

Knižní domy jako Scribner či Skyhorse se na vydání zprávy zveřejněné ministerstvem spravedlnosti před dvěma týdny dobře připravily a opatřily text předmluvou či vysvětlujícími komentáři.

Zpráva obsahuje poznatky z vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016 a role Trumpa a jeho týmu v celé záležitosti. Čtenáři se dozví rovněž to, jak Mueller zkoumal Trumpovu možnou snahu bránit průchodu spravedlnosti.

Muellerova zpráva se díky velkému zájmu čtenářů podle AP řadí mezi vyšetřovatelské bestsellery minulosti, jimiž byly například Starrova zpráva o sexuální aféře prezidenta Billa Clintona či zpráva z vyšetřování teroristických útoků z 11. září 2001.