Britská premiérka nechá v pátek hlasovat pouze o brexitové dohodě. Šéf sněmovny souhlasí

V den, kdy měla podle původního plánu Velká Británie opustit Evropskou unii, budou tamní poslanci znovu hlasovat o schválení dohody o rozluce s EU. Součástí vládního usnesení však nebude politická deklarace o vztazích obou stran po brexitu. Vláda se podle všeho k oddělení dvou částí brexitového balíčku uchýlila proto, aby hlasování nezablokoval šéf Dolní sněmovny John Bercow, který nechtěl umožnit opakované rozhodování o totožném návrhu. Ani tak ale zřejmě dohodu britští poslanci nepřijmou.

John Bercow
Zdroj: ČTK/PA/House of Commons

Část vládních konzervativců se již nechala slyšet, že dohodu nepodpoří ani po příslibu premiérky Theresy Mayové, že by po jejím schválení brzy rezignovala. Odmítavý postoj nezměnili ani opoziční labouristé, ani severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), s jejíž podporou konzervativci vládnou menšinově.

K oddělení dohody o rozluce s EU od rámce budoucího partnerství obou stran vládu donutil postoj předsedy sněmovny Johna Bercowa, který nechtěl povolit nové hlasování o stejném návrhu. Bercow dnes oznámil, že v pozměněné podobě hlasování o dohodě umožní. Vláda ani generální prokurátor Geoffrey Cox v tomto postupu nevidí právní problémy.

Britští novináři ale upozorňovali na část loňského britského zákona o vystoupení z EU, která vyžaduje pro ratifikaci dohody s Bruselem jediné hlasování o obou částech balíčku, tedy i o rámci budoucích vztahů.

Video Události
video

Události: Británie stále nemá recept na odchod z EU

Hlasování by se mělo uskutečnit v pátek v 15:30 našeho času. Britský parlament dostal od ostatních zemí EU na schválení brexitové dohody termín do konce tohoto týdne, pakliže má být brexit odložen do 22. května.

V opačném případě by se podle závěrů posledního unijního summitu musel Londýn do 12. dubna rozhodnout mezi brexitem bez dohody a delším prodloužením dvouleté lhůty, s nímž by se ale pojila účast ve květnových volbách do Evropského parlamentu.

Poslanci, kteří chtějí brexit s dohodou, mají nyní dvě možnosti: buď podpořit dohodu, nebo celní unii s EU. Podle agentury Reuters to prohlásil konzervativní poslanec Damian Green, blízký spolupracovník Mayové, který byl kdysi v její vládě vicepremiérem.

Dolní sněmovna ve středu odmítla všech osm alternativních poslaneckých návrhů, jak postupovat při odchodu z Unie, a to včetně brexitu bez dohody. Jak uvedl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas, EU toto hlasování vzala na vědomí. Schinas připomněl, že na základě týden starého rozhodnutí šéfů států a vlád unijních zemí platí, že pokud nebude do konce tohoto týdne ratifikován už dojednaný text dohody s Londýnem o podmínkách britského odchodu z evropského bloku, platí termín 12. dubna, dokdy má britská vláda informovat EU o svých dalších záměrech.

Podpora ve sněmovně není

Mayová pro svůj brexitový plán stále nemá v Dolní sněmovně většinovou podporu. Šéfka DUP Arlene Fosterová zopakovala, že její straničtí kolegové budou hlasovat proti dohodě navrhované premiérkou. Poslanci DUP podle Fosterové rovněž nikdy neměli v úmyslu zdržet se hlasování, a kabinetu tak vyjít vstříc alespoň částečně. Opoziční labouristé pak podporu pro „brexit naslepo“ bez představy o vztazích po odchodu z EU vylučují.

Dohodu nadále odmítají podpořit i někteří konzervativci navzdory tomu, že premiérka ve středu výměnou za schválení dokumentu nabídla svou rezignaci. „Nebudu pro ni (dohodu) hlasovat, ani kdybych měl u hlavy pušku,“ řekl BBC místopředseda skupiny euroskeptických poslanců ERG Mark Francois, podle něhož je dohoda stále stejně špatná.

Exministr zahraničí Boris Johnson byl ve středu jedním z dosavadních odpůrců dohody, kteří na příslib Mayové reagovali změnou názoru. Nedlouho poté, co veřejně oznámil svou podporu pro dohodu vyjednanou premiérkou, však podle zdrojů londýnského listu opět otočil. „Beztak je (dohoda) mrtvá,“ řekl údajně Johnson v soukromí přátelům.