Na Slovensku to před volbami vře. Do hádek kvůli prezidentským kandidátům se zapojili Pellegrini s Kiskou

Kampaň před blížícími se prezidentskými volbami na Slovensku se začíná vyostřovat. Premiér a místopředseda vládního Smeru-SD Peter Pellegrini zaútočil na prezidenta Andreje Kisku poté, co kritizoval jednoho z favoritů voleb Maroše Šefčoviče. Ten má podporu Smeru-SD. Poslední průzkumy dávají také velké šance právničce Zuzaně Čaputové. První kolo se koná v sobotu 16. března.

Šefčovič v tomto týdnu zaujal kritické stanovisko vůči Čaputové za její výroky ohledně případného udělení milosti Kiskovi, pokud by byl prezident po skončení v úřadu kvůli daňové kauze své rodinné firmy odsouzen.

Prezident v reakci uvedl, že Šefčovič šíří fikci o nějaké budoucí prezidentské milosti a že patrně zcela přebírá manýry Smeru-SD, který mu platí prezidentskou kampaň. Kiska také odmítl, že by v budoucnu žádal o milost, a místopředsedovi Evropské komise Šefčovičovi doporučil, aby více myslel na pověst úspěšného kariérního diplomata, pokud v prezidentských volbách neuspěje.

„Taková vyjádření, jaká jsem slyšel od pana prezidenta, nejsou hodná jeho úřadu. Pokud bych byl já na místě prezidenta, tak bych si zachoval svou nadstranickost do posledního dne v
úřadu,“ reagoval Šefčovič.

„Má život bez kauz.“ Pellegrini brání Šefčoviče

„S velkým znepokojením vnímám pana prezidenta Andreje Kisku a výroky, které přicházejí z Prezidentského paláce na adresu jednoho z nejúspěšnějších diplomatů, jakého máme. Šefčovič na rozdíl od pana prezidenta má život bez kauz,“ prohlásil Pellegrini, aniž by novinářům umožnil klást otázky.

Podle Pellegriniho Šefčovič ve srovnání s Kiskou vždy důstojně reprezentoval Slovensko a hájil jeho zájmy v zahraničí. „Pan prezident ani trochu nepomohl k tomu, aby se zmírnilo napětí ve společnosti. Tam kde mohl, vždy přilil olej do ohně, aby rozpoutal vášně,“ tvrdil Pellegrini. Kiskovi také vytkl, že na rozdíl od Šefčoviče nejednal s předními světovými politiky.

Jde patrně o dosud nejsilnější otevřenou kritiku prezidenta ze strany Pellegriniho, který měl na rozdíl od expremiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica pověst spíše nekonfliktního politika.

Kiska považuje vyšetřování za Ficovu mstu

Čaputová v jedné z dřívějších debat řekla, že by k případné žádosti o milost Kisky přistupovala jako k žádosti kteréhokoli jiného občana. Šefčovič si následně veřejně položil otázku, zda Kiskova podpora Čaputové v prezidentské kampani není součástí dohody o případné milosti Kiskovi, pokud by se Čaputová stala prezidentkou a Kiska by byl odsouzen.

V daňové kauze Kiskovy firmy byl již obviněn jeden z jednatelů společnosti. Kiska v únoru řekl, že po skončení funkčního období v prezidentském úřadu v polovině června bude v případu patrně obviněn i on sám. Vyšetřování své firmy Kiska označil za Ficovu mstu kvůli tomu, že již předem odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu.

Kiska má dlouhodobě napjaté vztahy s Ficem, kterého porazil v přímé prezidentské volbě před pěti lety. Fico loni v březnu rezignoval z postu premiéra v souvislosti s politickou krizí po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Stalo se tak poté, co prezident Kiska vybídl k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb. Fica v čele vlády nahradil Pellegrini.

Smeru-SD se nelíbí liberální názory Čaputové

Poslední průzkumy veřejného mínění o popularitě prezidentských kandidátů z minulého týdne ukázaly značný náskok Čaputové před druhým Šefčovičem. Čaputové také pomohla podpora od jednoho z původních spolufavoritů prezidentských voleb, vědce Roberta Mistríka, který se vzdal kandidatury v její prospěch. Jak Mistrík, tak Čaputová se opakovaně vymezili vůči Smeru-SD.

Čaputovou kvůli jejím liberálním názorům ohledně možnosti adopce dětí páry stejného pohlaví či nedostatku zkušeností v politice už dříve kritizovali čelní představitelé Smeru-SD včetně Fica.