Kimův účes a mírový koktejl. Hanojští obchodníci chtějí na summitu vydělat

Miliardář, podnikatel a americký prezident Donald Trump by měl z hanojských obchodníků radost. Na jeho summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se dobře připravili. Po vietnamské metropoli, kde se jednání uskuteční, se už prochází muži s účesy ve stylu obou lídrů, bary nabízí „mírový koktejl“ a koupit se dají desítky upomínkových předmětů s obrázky Trumpa a Kima.

„Hanoj je město míru. Hledal jsem způsob, jak oba lídry v jejich jednání podpořit a ukázat, že nám na výsledku summitu záleží,“ vysvětluje kadeřník Le Tuan Duong, který v posledních únorových dnech nabízí lidem, že je zdarma ostříhá. Ale jen pokud si zvolí účes „na Trumpa“ nebo „na Kima“.

Zatímco Kimův sestřih je podle kadeřníka mladistvý, ten Trumpův vyjadřuje sílu. Větší zájem je podle něj o účes ve stylu severokorejského vůdce.

Sestřih jednoho z lídrů už na hanojských ulicích vynesly desítky lidí. Ti méně extravagantní si mohou objednat v jednom z místních podniků s názvem Tannin Wine Bar známý koktejl Negroni. Teď se mu ale říká „Peace Negroniations“, tedy přesmyčkou z „mírových jednání“ a názvu koktejlu.

Obchodníci nabízí ale i tradičnější upomínkové předměty – od klíčenek až po trička. 

Dvojníci Kima a Trumpa v Hanoji. Vietnamské úřady je následně deportovaly
Zdroj: Reuters
Autor: JORGE SILVA

Kolik únorový summit do vietnamské státní pokladny nakonec přinese, není jasné. Jeho význam je ale nevyčíslitený, řekla Phuong Hoa Nguyen z vietnamského ministerstva kultury a turismu. „Je to skvělá příležitost ukázat Hanoj jako atraktivní a bezpečné město. Máme bohatou kulturu, skvělou historii a úspěšně se rozvíjíme,“ zdůraznila.

Ne všichni obchodníci ale na summitu vydělají. Třeba Vu Van Donga, který na ulicích prodává své zboží, musí tentokrát svůj krámek zavřít. Část hanojských ulic je totiž kvůli bezpečnostním opatřením uzavřena.

Trump a Kim spolu jednali už loni v létě

Pro hanojské obyvatele jde o první summit amerického prezidenta Trumpa a severokorejského vůdce Kima. Pro ně samotné jde ale o druhé setkání. To historicky první – mezi úřadujícím americkým prezidentem a severokorejským lídrem – se odehrálo loni v červnu v Singapuru.

Trump a Kim se během něj zavázali ke společnému úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahovalo konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby příliš nepokročily.

Očekávání od hanojské schůzky jsou proto větší. Pokud má být úspěšná, měla by Severní Korea podle expertů stanovit časový rámec pro proces svého jaderného odzbrojení a uvést konkrétní opatření k dosažení tohoto cíle.

KLDR chce na oplátku od Spojených států především postupné rušení hospodářských sankcí, které ochromují její ekonomiku. To ovšem Washington odmítá a trvá na tom, že země se musí nejprve „zcela, ověřitelně a nezvratně“ zbavit svých atomových zbraní. Teprve poté mohou být sankce odvolány.