Jsme uprostřed nejteplejší dekády od roku 1850, shodli se meteorologové z různých částí světa

8 minut
Horizont ČT24: Planeta Země zažila pět rekordně horkých let
Zdroj: ČT24

Rok 2018 byl čtvrtým nejteplejším od roku 1880, kdy se začaly teploty pravidelně zaznamenávat. Průměrná celosvětová teplota byla loni skoro o osm desetin stupně Celsia vyšší než během 20. století. Ve svých zprávách to uvedl Národní americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Národní úřad pro výzkum oceánu a atmosféry (NOAA).

Roky 2015, 2016 i 2017 byly ještě teplejší než ten loňský. „Celkově bylo posledních pět nejteplejších v historii měření,“ uvedli klimatologové.

Průměrné celosvětové teploty analyzovaly nezávisle na sobě čtyři organizace: NASA, NOAA, Meteorologická služba Spojeného království a Světová meteorologická organizace (WMO). Všechny vědecké týmy ovšem došly ke stejnému výsledku: rok 2018 byl čtvrtým nejteplejším za posledních 139 let. 

„Rok 2018 je opět extrémně teplým rokem v rámci dlouhodobého trendu globálního oteplování,“ potvrdil ředitel Goddardova Institutu pro vesmírná studia při NASA Gavin Schmidt. 

Mnoho extrémních povětrnostních jevů je v souladu s tím, co očekáváme od změny klimatu. Je to realita, které musíme čelit. Naší nejvyšší prioritou by mělo být snižování emisí skleníkových plynů a opatření na přizpůsobení se klimatickým změnám.
Petteri Taalas
generální sekretář Světové meteorologické organizace

Od 90. let 19. století se průměrná globální povrchová teplota zvýšila o jeden stupeň Celsia. Oteplování z velké části způsobila produkce oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, připomíná Gavin Schmidt vliv lidské činnosti na změny klimatu.

„Míra oteplování v uplynulých čtyřech letech byla výjimečná, a to jak na souši, tak v oceánech. Ovšem teploty jsou jen jedna část příběhu. Extrémní počasí a jeho dopady postihly mnoho zemí a miliony lidí, měly ničivé účinky jak pro ekonomiky, tak i ekosystémy,“ dodal generální sekretář Světové meteorologické organizace Petteri Taalas.

Změny klimatu už lidstvo pociťuje

Meteorologové upřesnili, že trend globálního oteplování neznamená, že teploty rostou ve všech regionech planety stejně. Oteplování je obzvlášť patrné v arktické oblasti, kde loni pokračovalo tání mořského ledu. Kromě toho tání ledovců v Grónsku a na Antarktidě přispívalo k růstu hladiny moře. A neustále se zvyšující teploty mohou podle Gavina Schmidta vést k prodlužování sezon požárů a k četnějšímu výskytu extrémních meteorologických jevů.

„Dopady dlouhodobého globálního oteplování už pociťujeme – při zaplavování pobřežních oblastí, během vln veder, při intenzivních srážkách a změnách ekosystémů,“ dodává Schmidt.

NASA měřila na tisícovkách stanic

Analýza NASA se opírá o měření povrchové teploty na 6300 meteorologických stanicích, měření teploty mořského povrchu z lodí a bójí a měření na výzkumných stanicích na Antarktidě. Získané údaje jsou následně propočítávány tak, aby výsledná globální teplota nebyla zkreslena například vlivem městských tepelných ostrovů. 

NASA používá k propočtu globální teploty jiný postup než NOAA. Proto meteorologové z NASA dospěli ve své zprávě k rozdílu 0,83 stupně Celsia, zatímco NOAA ve své analýze udává rozdíl oproti celosvětové průměrné teplotě o 0,79 stupně Celsia.

Podle britských meteorologů se svět nachází uprostřed nejteplejší dekády od roku 1850. Pokud se jejich předpovědi potvrdí, roky 2014 až 2023 se stanou nejteplejšími za posledních 150 let.

V roce 2015 se vůdci států z celého světa shodli na klimatické konferenci v Paříži na snaze udržet zvyšování teploty „výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně“ v porovnání s teplotou v předindustriálním období, respektive proti období 1850–1900. Současné národní cíle týkající se snižování emisí skleníkových plynů by však podle odborníků oteplování zastavily až na hodnotě tří stupňů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 42 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 4 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Evakuovat se musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
před 7 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 7 hhodinami

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set vojáků KLDR, tvrdí Soul

V bojích proti Ukrajině zahynulo na šest set severokorejských vojáků, kteří pomáhali ruské armádě, uvedl podle agentur AFP a Reuters jihokorejský poslanec na základě informací tajných služeb. Severokorejské ztráty činí celkem 4700 vojáků, z toho bylo dva tisíce zraněných přepraveno zpět do vlasti. Pchjongjang vyslal do bojů v ruské Kurské oblasti dohromady ve dvou vlnách osmnáct tisíc vojáků, sdělil poslanec.
06:14Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Uzbecká vláda zabavuje půdu ve prospěch „plíživého Pekingu“

Uzbečtí farmáři tvrdí, že je vláda pod záminkou státem podporovaného rozvoje nutí přenechávat půdu čínským podnikům, čímž místním obyvatelům odebírá tisíce hektarů úrodných bavlníkových a pšeničných polí, napsala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). K převodům pozemků má oficiálně docházet dobrovolně, zemědělci však pro server popsali zastrašování a výhružky ze strany tamních úředníků. Ve Střední Asii tak rostou protičínské nálady a obavy z plíživého vlivu Pekingu.
před 7 hhodinami
Načítání...