
Horizont: Obavy mladých Afghánců
Po příchodu amerických vojáků v rámci operace Trvalá svoboda v roce 2001 se na vládou kontrolovaných územích postupně začala uvolňovat striktní společenská a náboženská pravidla. Mladým Afgháncům – hlavně ve velkých městech – se tak otevřely do té doby nepředstavitelné možnosti.
Zatímco dříve museli muži nosit tradiční dlouhé vousy, v současnosti v Kábulu existují kadeřnictví, kde zákazníky ostříhají podle nejmodernějších vzorů. V jednom z nich pracuje i devatenáctiletý Husajn.
„Chceme s Talibanem mír, aby v naší zemi byla stabilita. Když bude mír, lidé budou moci dělat, co budou chtít. Dívky budou moci studovat a chlapci nosit účesy, jaké budou chtít,“ řekl Husajn.
Mladí mají obavy kvůli možnému stažení mezinárodních jednotek ze země
Životy dětí nového tisíciletí přitom v Afghánistánu spojují dvě zásadní věci – nepamatují si vládu Talibanu a mají obavy z jeho návratu k moci.
Narůstající nejistota u mladé generace plyne z možného stažení mezinárodních jednotek v čele s Američany. Přestože afghánský prezident veřejnost ujišťuje, že pokud s Talibanem podepíše mírovou smlouvu, lidé o práva nepřijdou, u řady mladých obavy přetrvávají.
V dobách tvrdého náboženského režimu pod talibanskou vládou přitom nemohli Afghánci ani sportovat. Časy se ovšem změnily a v současnosti se sportu věnují i ženy. Jednou z nich je i členka afghánského týmu v thajském boxu Kawsar Šerzádová, která je podle svých slov optimistická. „Afghánské ženy dosáhly ve sportu mnoha úspěchů. Zůstávám optimistická a myslím, že Taliban tyto úspěchy ocení,“ řekla.
Taliban stále kontroluje téměř polovinu země a s afghánskou vládou odmítá jednat. Stažení zahraničních vojáků by tak bez uzavření míru mohlo mladým lidem jejich sny o lepší budoucnosti zničit.