První demokratické předání moci v Kongu se komplikuje. Poražený Fayulu vyzval k protestům

Konžský ústavní soud v neděli oznámil, že prosincové prezidentské volby vyhrál Félix Tshisekedi. Informovala o tom agentura AP. Krátce předtím soud zamítl žádost poraženého kandidáta Martina Fayulua o přepočítání hlasů. Fayulu se nicméně prohlásil za právoplatného vítěze voleb a vyzval své stoupence k protestům. Konžská vláda oznámila, že inaugurace nového prezidenta se bude konat v úterý.

Felix Tshisekedi
Zdroj: Reuters Autor: Baz Ratner

Podle dřívějších předběžných výsledků konžské volební komise volby vyhrál opoziční kandidát Tshisekedi, a má tak ve funkci nahradit dlouholetého vůdce země, Josepha Kabilu. Fayulu, který se umístil na druhém místě, však volby označil za podvod a požádal o přepočítání hlasů. Říká, že předvolební průzkumy shodně předpovídaly jeho vítězství a to samé tvrdily i odhady výsledků sestavené na základě výpovědí voličů vycházejících u volebních místností.

Fayulu také viní Tshisekediho z uzavření mocenského paktu s odstupujícím Kabilou. Ústavní soud ale uvedl, že Fayulu nepředložil žádné důkazy, které by svědčily o tom, že volby vyhrál.

Martin Fayulu
Zdroj: Reuters
Autor: Baz Ratner

Fayulu se krátce po rozhodnutí ústavního soudu prohlásil za jediného právoplatného vítěze prezidentských voleb a vyzval k celostátním protestům. Zároveň požádal mezinárodní společenství, aby Tshisekediho neuznalo jako prezidenta. „Ústavní soud právě potvrdil, že slouží diktatuře,“ řekl Fayulu v reakci na rozhodnutí soudu, které při té příležitosti označil za převrat.

Mluvčí Tshisekediho vyjádření poraženého kandidáta odsoudil s tím, že Kongo potřebuje soudržnost pro budoucí rozvoj. „Je škoda, že se pan Fayulu rozhodl zůstat izolován,“ řekl mluvčí Vidiye Tshimanga.

Do sporu se již dříve tento týden neočekávaně vložila také Africká unie, která vyzvala konžskou vládu, aby konečné výsledky zatím nezveřejňovala. Požadavek přitom zdůvodnila „vážnými pochybnostmi“ o svobodném hlasování i obavami z vypuknutí násilností.

Pochybnosti nad překvapivými výsledky prezidentského klání vyjádřil už dříve šéf belgické diplomacie Didier Reynders. Kongo bylo do roku 1960 belgickou kolonií. Reynders prohlásil, že Belgie chce výsledky voleb projednat i v rámci Rady bezpečnosti OSN.

Obavy vyjádřil i francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, který zdůraznil, že závěry volební komise se neshodují s výsledky církevních pozorovatelů.

Generální tajemník OSN António Guterres mezitím prostřednictvím svého mluvčího vyzval všechny strany, aby se zdržely násilí a směřovaly jakékoliv pochybnosti na příslušné úřady působící podle konžské ústavy a volebních zákonů.

Volby doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění

Prezidentské volby, které se konaly loni 30. prosince, měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění.

Teorii o možných manipulacích s hlasy podporuje podle některých zástupců opozice i fakt, že na výsledky se čekalo o několik dní déle, než bylo původně plánováno.