Pokus o armádní puč v Gabonu ztroskotal. Vůdci rebelů byli dopadeni

Vojáci v západoafrickém Gabonu ve vysílání státní televize oznámili, že zahájili státní převrat, jehož cílem je „nastolit demokracii“. V metropoli Libreville se objevily tanky a další armádní vozidla. Vládní mluvčí ale o pár hodin později zdůraznil, že režim má situaci pod kontrolou, pět rebelů už bylo dopadeno. Prezident Ali Bongo odjel z Gabonu před dvěma měsíci, jeho rodina vládla zemi bohaté na ropu celé půlstoletí. Francie pokus o převrat v její bývalé kolonii odsoudila.

Video Zprávy v 16
video

V Gabonu proběhl pokus o armádní puč

Francie vyzvala několik tisíc svých obyvatel, aby se nezdržovali v okolí hlavního města Libreville. Podle mluvčí francouzského ministerstva zahraničí by se změny ve vedení Gabonu měly odehrát pouze v souladu s ústavou.

Lídr takzvaného Vlasteneckého hnutí obranných a bezpečnostních sil Gabonu Kelly Ondo Obiang vyzval v pondělí armádu, aby „ v zájmu národa“ převzala kontrolu nad dopravním systémem v zemi včetně letiště a také sklady zbraní. Zároveň apeloval na mladé lidi, aby „převzali osud do vlastních rukou“.

Puč přišly podpořit stovky lidí, vojáci použili slzný plyn

Mluvčí vlády Guy-Bertrand Mapangou ale později oznámil, že situace je pod kontrolou a že zadrženo bylo všech pět pučistů, kteří v noci obsadili budovu rozhlasu a televize. Bezpečnostní složky budou nyní několik dní sledovat situaci v ulicích metropole Libreville, dodal.

Agentura AFP s odvoláním na prezidentský úřad uvedla, že dva z pučistů byli zabiti. „Bezpečnostní síly zaútočily na budovu rozhlasu, zabily dva členy komanda a osvobodily rukojmí,“ uvedl odpoledne v prohlášení úřad prezidenta. Podle AFP bylo v komandu šest vojáků, jimž se ráno podařilo přemoci policisty před budovou státní televize a rozhlasu a zajmout pět novinářů a techniků. 

Před budovou rozhlasu vojáci věrní režimu slzným plynem rozehnali zhruba tři sta lidí, kteří přišli podpořit pokus o puč, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky. V ulicích je údajně nicméně klid.

„Zpráva o (pokusu o převrat) je překvapivá. V Gabonu je armáda považována za loajální vůči režimu, a to i z toho důvodu, že právě současný prezident byl deset let ministrem obrany ve vládě svého otce. Z tohoto postu provedl velice hloubkovou restrukturalizaci armády. Nejdůležitější pozice alokoval členům své gardy, která se rekrutuje z jeho vlastního regionu, odkud pochází,“ podotkl Jan Prouza z Filosofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Uzurpuje moc, nelíbí se rebelům na prezidentovi 

Devětapadesátiletý prezident Ali Bongo měl dle dostupných zdrojů v říjnu mrtvici a léčí se v Maroku. V roce 2009 vystřídal v úřadu prezidenta svého otce – Omara Bonga. V roce 2016 byl těsně znovuzvolen, hlasování ale provázelo násilí a obvinění z podvodů, připomíná BBC. 

Ali Bongo v novoročním projevu přiznal, že má zdravotní problémy, obyvatele ale ujišťoval, že se cítí dobře. „Je pravda, že jsem zrovna prošel velmi složitým obdobím, to se ale v životě stává. Obtíže jsem ale díky bohu překonal,“ tvrdil. Podle agentury Reuters v televizním záznamu vyslovoval nezřetelně některá slova a nepohnul pravou rukou, působil nicméně, že je v dobrém stavu.

Armádu ale jeho vzkaz zklamal. Podle vojáků se prezident bezostyšně snaží udržet u moci.„Posílilo to pochybnosti o jeho schopnosti zodpovědně zastávat úlohu prezidenta,“ prohlásil Kelly Ondo Obiang. Současný prezident je kritizován mimo jiné za prominentní roli ve sdružení Svobodných zednářů.

/*json*/{"map":{"lat":3.7302985403729374,"lng":13.847008575000016,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-0.9253201143146813,"lng":11.605860669411868,"type":"1","description":"Gabon"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Gabon patří díky ropě mezi nejbohatší africké státy 

Gabon leží na západě Afriky u Guinejského zálivu. V 15. století ho objevili Portugalci, v 19. století se stal francouzskou kolonií. Země vyhlásila nezávislost v roce 1960. Gabonu se dosud větší krize vyhýbaly, od roku 1960 měla země jen tři prezidenty. Otec současné hlavy státu nechvalně proslul potlačováním opozice.

V padesátých letech zde byla objevena ropa, díky níž je Gabon jednou z nejbohatších zemí Afriky, alespoň co se HDP týče. Třetina obyvatel ale žije v chudobě. Gabon se také potýká s vysokou nezaměstnaností mladých (35 procent). Země má v současnosti 1,8 milionu obyvatel a věk dožití je 62 let. 

Video Studio ČT24
video

Expert Prouza: V Gabonu je armáda důležitou oporou režimu