Brazilský prezident čelí dalšímu obvinění z korupce, tentokrát kvůli dekretu o přístavech

Brazilská generální prokuratura obvinila prezidenta Michela Temera z korupce a praní špinavých peněz. Prokurátoři viní hlavu státu z braní úplatků v souvislosti s dekretem z roku 2017, který se týkal fungování brazilských přístavů. Existuje podezření, že dekret mohl vydat v zájmu logistické společnosti Rodrimar S. A. výměnou za finanční odměnu.

Temer, kterému vyprší mandát na konci roku a kterému se v minulosti již dvakrát podařilo parlamentu zabránit svému vydání, trvá na své nevině. Úřadu v čele země se ujal v roce 2016 z pozice viceprezidenta po sesazení tehdejší prezidentky Dilmy Rousseffové parlamentem.

Kromě Temera policie z korupce v této nové kauze viní dalších deset lidí včetně jedné z jeho dcer Maristely a dvou jeho blízkých spolupracovníků.

Temerovi končí funkční období

Soud s ním nemůže začít bez schválení dvoutřetinovou parlamentní většinou. Vzhledem k tomu, že prezident svůj úřad opustí k 1. lednu 2019, poslanci už žádost prokuratury nejspíš neprojednají. Po opuštění funkce ovšem Temer imunitu ztratí.

Prezident je podezřelý z korupce ještě v jiné kauze. Podle brazilské federální policie existují důkazy, že dostal úplatky od stavební firmy Odebrecht, která stojí v centru obřího korupčního skandálu, jenž se dotýká více než desítky zemí Latinské Ameriky. Prezident měl na úplatcích získat v přepočtu zhruba 6,6 milionu korun.