Evropský soud pro lidská práva podle týdeníku Respekt odmítl stížnost premiéra Andreje Babiše (ANO) na Slovenskou republiku. Premiér informaci ČTK potvrdil s tím, že spor nekončí. Pokračovat podle něj bude na Slovensku. Na evropský soud se Babiš obrátil letos v létě, podle Respektu soud 20. listopadu rozhodl o nepřijatelnosti stížnosti.
Evropský soud odmítl Babišovu žalobu na Slovensko, kde jej vedou jako agenta StB
Babiš tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně, a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil tamní ústavní soud.
Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k nejvyššímu soudu. Informace o odmítnutí Babišova podání by se podle Respektu měla objevit během několika týdnů, soud již ale rozhodl. „Ano, takovou informaci mám. Usnesení nyní studují právníci. Právníci se vyjádřili, že spor nekončí a bude pokračovat na Slovensku, kde jsem několikrát soud vyhrál a ústavní soud ho z nepochopitelných důvodů zrušil,“ uvedl v úterý premiér.
Babiš také napsal, že je přesvědčený o tom, že spor vyhraje, protože podle svých slov nikdy žádnou spolupráci nepodepsal.
Slovenská zástupkyně u Evropského soudu pro lidská práva Marica Pirošíková uvedla, že o výsledku nemá žádné informace. Odkázala na soud ve Štrasburku.
Pokud totiž soud zamítne stížnost z formálních důvodů nebo ji při předběžném přezkoumání označí za zjevně neopodstatněnou, slovenská vláda ji ani nedostane kvůli případnému vyjádření a nedozví se, že byla zamítnuta. Podle Pirošíkové takovým způsobem končí většina stížností.
- České ministerstvo spravedlnosti na svém webu uvádí, že pro úspěšnou stížnost u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) je kritické splnění podmínek přijatelnosti. Pokud je jejich nesplnění zjevné, soud stížnost zamítne bez toho, aby požádal žalovanou vládu o stanovisko.
- Stížnost musí přijít do šesti měsíců po vyčerpání všech vnitrostátních opravných prostředků a nesmí být již ESLP posuzována.
- Nepřípustné jsou mimo jiné i zjevně neopodstatněné stížnosti či podání zneužívající práva na stížnost.
Zrušení verdiktů v případu odůvodnil slovenský ústavní soud tím, že byly podle něj chybně založeny na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil i věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch. Podle ústavního soudu také neměl být žalovanou stranou ÚPN.
Evropský soud pro lidská práva zřídila Rada Evropy, což je mezinárodní organizace nezávislá na EU. Obracet se na něj mohou občané zemí Rady Evropy, kteří se domnívají, že některá z členských zemí porušila jejich lidská práva.
Rozhodnutí soudu nemůže zvrátit rozhodnutí justice v dané zemi. Soud může pouze konstatovat, že stát porušil při posuzování kauzy konkrétní lidská práva, a nařídit mu zaplacení odškodnění stěžovateli a soudní výlohy.
Opozice: Babišovy kauzy poškozují Česko
Kauzy Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v zahraničí, jeho pozici u voličů ale zřejmě neovlivní. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že premiérovy kauzy poškozují obraz Česka v zahraničí a zatěžují celou politiku. „Problém Babiš si nicméně musíme vyřešit doma. Porazit ho ve volbách,“ uvedl. Dodal, že nejbližší příležitostí jsou květnové eurovolby.
„Těch kauz je tolik, že volič je unavený a nevnímá míru jejich závažnosti,“ domnívá se předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, Babišovi voliči mají podle něho premiéra za svrchovaného vládce. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka Babišovi „zatím u voličů prochází všechno“ a jeho pozici to nezmění.
Pospíšil sám chápe rozhodnutí soudu tak, že potvrdil, že Babiš zůstává dál agentem StB. „Nedovedu si představit, jak by toto stanovisko mohl nějaký jiný soud zvrátit. Pro mne je ta kauza uzavřená, Andrej Babiš vyčerpal veškeré procesní prostředky, veškeré instance a zůstává dál registrovaným agentem StB,“ uvedl.
Podle něj je paradoxní, že v jednom týdnu se českým premiérem a jeho kauzami zabývají obě evropské instituce, jak Rada Evropy, pod kterou soud spadá, tak Evropská unie. Evropský parlament se bude totiž ve středu zabývat Babišovým údajným střetem zájmů.
Ani předseda STAN Petr Gazdík nečeká, že by úterní oznámení nějak otřáslo Babišovou domácí pozicí. „Jeho voličům to nevadilo dosud, nemyslím, že by v tom verdikt evropského soudu něco změnil,“ míní. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše rozhodnutí soudu potvrzuje, a to i na evropské úrovni, že český premiér je bývalým spolupracovníkem StB.
- 3. prosince 2011 - Server Euro.cz zveřejnil fotokopie dokumentů z Babišova svazku vedeného StB, podle kterých byl podnikatel od roku 1980 jejím důvěrníkem a v listopadu 1982 se stal agentem. Babiš, který vážně uvažoval o vstupu do politiky, se označení spolupracovníka StB bránil. Babišův svazek je archivován v Bratislavě; podstatná část materiálů z něj byla skartována v prosinci 1989.
- 17. ledna 2012 - Babiš podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB.
- 6. června 2013 - Soud začal projednávat žalobu Babiše o jeho neoprávněném vedení ve svazcích StB coby agenta. Babiš osobně před soudem spolupráci s StB popřel.
- 17. listopadu 2013 - Babiš označil proces kvůli spolupráci s StB za zmanipulovaný. V Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že spolupráci nepodepsal, naopak byl terorizován, vyšetřován a vydírán, protože měl v rodině „dvě emigračky“.
- 24. listopadu 2013 - Bývalý důstojník tajné služby Andrej Kuľha v rozhovoru pro týdeník Euro uvedl, že svazek, který má dokládat spolupráci Babiše s StB, je zfalšovaný.
- 26. ledna 2014 - Babiš se stal českým ministrem financí a místopředsedou kabinetu. Prezident Miloš Zeman se předtím nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen politiky s čistým lustračním osvědčením (Babiš o osvědčení nepožádal). Nakonec se ale hlava státu spokojila s tím, že vládní koalice poslala do druhého sněmovního čtení novelu zákona o státní službě, která od ministrů lustrační osvědčení nevyžaduje.
- 30. ledna 2014 - Kuľha u bratislavského soudu prohlásil, že svazek Babiše ukazuje pouze nevědomou spolupráci s StB. Podobně se vyjádřil i člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.
- 14. dubna 2014 - Bývalý příslušník StB Július Šuman před soudem popřel informace z archivních dokumentů, že v 80. letech získal Babiše ke spolupráci s StB jako agenta.
- 15. května 2014 - Badatel ÚPN Jerguš Sivoš a jeho kolega Radek Schovánek z českého Ústavu pro studium totalitních režimů před soudem prohlásili, že archivní svazky, které se zmiňují o údajné spolupráci Babiše s StB, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy.
- 26. června 2014 - Bratislavský okresní soud rozhodl, že Babiš je ve svazcích StB evidován coby její agent neoprávněně.
- 30. června 2015 - Rozhodnutí soudu prvního stupně o neoprávněné evidenci Babiše ve svazcích StB v odvolacím řízení potvrdil Bratislavský krajský soud.
- 31. ledna 2017 - Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání proti dřívějšímu rozhodnutí nižších soudů, že Babiš je neoprávněně evidován ve svazcích StB coby její agent.
- 10. března 2017 - Ústav paměti národa podal ústavní stížnost proti verdiktu nejvyššího soudu.
- 14. září 2017 - Slovenský ústavní soud na veřejném zasedání projednal stížnost ÚPN a oznámil, že verdikt vynese 12. října.
- 12. října 2017 - Slovenský ústavní soud zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že Babiš je ve svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Případ vrátil odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání. Ústavní soud mimo jiné uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN a že slovenské soudy v Babišově kauze rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří při výpovědích nebyli zproštěni mlčenlivosti.
- 13. února 2018 - Bylo oznámeno, že bratislavský krajský soud 30. ledna 2018 v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován jako agent StB. Babiš naznačil podání další žaloby.
- - Zeman řekl, že i přes rozhodnutí slovenského soudu počítá s tím, že Babišovi dá druhý pokus na sestavení vlády.
- 16. února 2018 - Bývalý příslušník StB Ján Sarkocy řekl, že Babiš byl od začátku vědomým spolupracovníkem StB a jeho svazek nebyl zfalšován. Babiš uvedl, že Sarkocy lže.
- 7. března 2018 - Babiš podal ke slovenskému nejvyššímu soudu dovolání proti pravomocnému rozhodnutí krajského soudu, který zamítl jeho žalobu, že je v dokumentech StB evidován jako její agent neoprávněně.
- 25. dubna - Babiš podal žalobu na vydavatele slovenského listu Nový Čas za článek z rozhovoru se Sarkocym, který Babiše označil za vědomého spolupracovníka StB. Babiš žádá omluvu a milion eur (25,4 milionu korun). Spolu s Novým Časem zažaloval i Sarkocyho.
- 6. června 2018 - Babiš řekl (poté, co ho prezident Miloš Zeman podruhé pověřil sestavením vlády), že chce žalovat Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli kauze své údajné spolupráce s StB.
- 8. června 2018 - Slovenský nejvyšší soud zamítl Babišovo dovolání ve sporu s ÚPN o jeho spolupráci s StB. Babiš poté novinářům oznámil, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.
- 11. prosince 2018 - Web Respekt.cz uvedl, že Evropský soud pro lidská práva odmítl Babišovu žalobu na Slovensko ve sporu o evidenci ve svazcích StB. Informaci potvrdil ČTK Babiš. Dodal, že spor nekončí a bude pokračovat na Slovensku.