Macron se radí. Francouzi čekají, co řekne k násilným protestům

5 minut
Francie po sobotních násilných protestech
Zdroj: ČT24

Francouzský prezident Emmanuel Macron by se měl vyjádřit k nepokojům, které doprovázejí protesty takzvaných žlutých vest. Politik, jenž je terčem hněvu řady demonstrujících, nepokoje zatím nekomentoval a jeho večerní vystoupení v televizi je tak očekáváno s napětím. V sobotu proti rostoucím životním nákladům demonstrovalo po celé zemi 136 tisíc lidí a protesty pokračovaly i v pondělí. Demonstranti blokovali například silnice či přístavy.

Silniční blokády místy způsobily velké komplikace v dopravě, upozornil list Le Figaro na svém webu. Akce se neomezovaly jen na dálnice a silnice, korsičtí rybáři blokovali také trajekty v přístavu Ajaccio.

Lidé se nechali oklamat, teď si uvědomují, že veškeré jeho kroky směřují k podpoře těch nejbohatších, jeho přátel bankéřů.
Lilian Ponichevski
invalidní důchodce, příznivec žlutých vest

Zablokována byla i univerzita na pařížském předměstí Nanterre – a sice několika desítkami studentů, kteří protestovali proti zdražování studia pro spolužáky nepocházející z Evropy. Kvůli blokádám zůstaly v pondělí zavřené učebny univerzity v Rennes a koleje Tolbiac patřící pařížské Sorbonně, dodal list Le Monde.

V protestech pokračovali i středoškoláci: ministerstvo školství se dopoledne podle agentury AFP dopočítalo 120 dotčených středních škol, z nichž čtyři desítky byly blokovány. Před týdnem protesty zasáhly čtyři stovky středních škol.

Před soudy v Rouenu, Nice, Bobigny u Paříže či Versailles protestovaly desítky právníků proti justiční reformě, jejíž návrh projednává parlament.

Macron jednal s odbory a politickými špičkami

Během dne se Macron setkal u poradního stolu s 37 partnery, včetně premiéra Édouarda Philippa a 12 členů vlády, předsedy Národního shromáždění Richarda Ferranda a šéfa Senátu Gérarda Larchera, odborářských předáků z pěti největších organizací a představitelů zaměstnavatelů. 

Prezident Emmanuel Macron se radil s odboráři i politickými špičkami
Zdroj: Yoan Valat/Reuters

Macron se navzdory výzvám, aby se k dění kolem protestů vyjádřil, na veřejnosti neobjevil od 1. prosince. V pondělí večer ve 20 hodin hodlá ale v televizi promluvit „k národu“ a podle Elysejského paláce učiní „důležitá oznámení“. Ministryně práce Muriel Pénicaudová uvedla, že představí „konkrétní a okamžitá opatření“.

Žluté vesty přesto hrozí dalšími nepokoji. „Jestli nebudou opatření, která oznámí Macron okamžitá, hnutí se zradikalizuje, bude tu více a více násilí a stane se hnutím převratu,“ uvedl Thierry Paul Valette, koordinátor pařížských protestů žlutých vest.

Pro Macrona půjde v pondělí večer o klíčový projev v jeho prezidentském působení. Jeho popularita klesla až na osmnáct procent. Prezident už proto připustil, že se dopustil několika chyb: za jednu z nich označil snížení povolené rychlosti z 90 na 80 km/h na státních silnicích a výrazné zvýšení počtu radarů, mobilních i stacionárních. Řidiči to ale považovali za skrytý útok na své peněženky. Macron už ustoupil od plánu zvýšit daň na pohonné hmoty. 

Publicista: Macron by mohl navrhnout prémie či odškodnění

Publicista Petr Fleischmann sdělil ve vysílání ČT24, že se spekuluje o několika opatřeních, která by mohl Macron oznámit. Mohla by být zavedena „jakási prémie z mobility pro ty, kteří se musejí přemisťovat do zaměstnání na větší vzdálenost za použití automobilu“. V úvahu podle něj připadá také „nějaká jednorázová prémie, která by neměla být zdaněna zaměstnavatelům ani zaměstnancům a kterou by dostali teď na konci roku“. Značná část protestujících totiž pochází z chudších oblastí Francie.

Podle Fleischmanna se mluví také o tom, že by se nemělo znovu zavádět zdanění přesčasů, nebo o odškodnění pro ty, jejichž obchody a další podniky byly během násilných demonstrací poškozeny. Naopak zvýšení minimální mzdy, o kterém se také spekulovalo, podle Fleischmanna nenastane.

10 minut
Publicista Fleischmann: Macron možná slíbí úlevy pro lidi dojíždějící do práce autem
Zdroj: ČT24

Poslanci levicových parlamentních stran – socialisté, komunisté a členové Nepodrobené Francie Jeana-Luca Mélenchona – by měli podat v parlamentu návrh na vyjádření nedůvěry vládě premiéra Philippa. Za důvod označují právě situaci kolem protestů žlutých vest, kterou podle nich vláda a prezident naprosto nezvládají. Podle Fleischmanna ale nemá návrh naději na úspěch.

Kabinet na příští rok plánuje rozpočtový deficit 2,8 procenta HDP, tedy těsně pod tříprocentním limitem EU. Macron tak má jen omezený prostor ke splnění požadavků žlutých vest, které chtějí zvýšit minimální mzdu, snížit daně, levnější energii a lepší penzijní zaopatření.

Protesty zpomalí ekonomiku

Protivládní protesty zpomalí tempo francouzské ekonomiky v posledním čtvrtletí tohoto roku. Francouzská centrální banka kvůli protestům zhoršila výhled růstu na toto období - nově má ekonomika ve srovnání s předchozími třemi měsíci stoupnout jen o 0,2 procenta místo původně očekávaných 0,4 procenta.

Ministr financí Bruno Le Maire odmítl poskytnout prognózu růstu na letošní rok. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL však odhadl, že násilné protesty ve Francii sníží hrubý domácí produkt (HDP) v závěrečném čtvrtletí o 0,1 procentního bodu.

2 minuty
Události: Francouzi čekají, co řekne prezident Macron k násilným protestům
Zdroj: ČT24

Do demonstrací proti rostoucím životním nákladům se v sobotu podle ministerstva vnitra zapojilo po celé Francii více než 130 tisíc lidí. Kvůli násilným střetům jich policisté přes 1700 zatkli. Vláda přitom už tento týden rozhodla, že upustí od plánu na zvýšení daně z pohonných hmot, který demonstrace v polovině listopadu rozpoutal. Žluté vesty přesto žádají další ústupky: vadí jim totiž i stagnující příjmy a rostoucí životní náklady.

Britský deník The Times uvedl, že se násilnosti snaží podněcovat i někteří uživatelé sociálních sítí napojení na Rusko. Na Twitteru rozšiřovali fotografie lidí zraněných na demonstracích, které však se současným děním ve Francii nesouvisely, aby podpořili tvrzení o brutalitě francouzské policie. Kreml označil tvrzení deníku za pomluvu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 6 mminutami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 18 mminutami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 38 mminutami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 42 mminutami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 50 mminutami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 2 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 3 hhodinami
Načítání...