Po silných otřesech u Nové Kaledonie nařídily úřady evakuaci kvůli hrozbě tsunami

Po silném zemětřesení u tichomořského souostroví Nová Kaledonie hrozila v oblasti série tsunami. Informovalo o tom Pacifické středisko varování před tsunami (PTWC), podle něhož měly otřesy v hloubce 10 kilometrů sílu 7,6 stupně Richterovy škály. Varování platilo i pro nedaleké souostroví Vanuatu. Úřady nařídily okamžitou evakuaci. Na pobřeží byly zaznamenány vlny dosahující výšky 1,5 až dvou metrů, žádné oběti ani větší škody ale nezpůsobily a varování bylo zhruba po třech hodinách zrušeno.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/EPA Autor: NIC BOTHMA

Zemětřesení udeřilo v 5:18 SEČ jihovýchodně od ostrovů Loyauté, které se nacházejí necelých 200 kilometrů od novokaledonské metropole Nouméa. „Nebezpečné vlny tsunami vyvolané tímto zemětřesením jsou možné do 1000 kilometrů od epicentra u pobřeží Vanuatu a Nové Kaledonie,“ varovalo PTWC.

Obyvatelé pobřežních oblastí ve východním cípu Nové Kaledonie byli textovou zprávou vyzváni k evakuaci: „Nemáte-li čas na přípravu evakuace, dostaňte se více než 300 metrů od pobřeží. Nebo se dostaňte do výšky více než 12 metrů.“

„Zapnuli jsme výstražné sirény podél východního pobřeží a všech přilehlých ostrovů,“ řekl ředitel civilní ochrany ostrovů Eric Backes místnímu rozhlasu. V 8:20 SEČ bylo varování odvoláno.

Nová Kaledonie leží v jihozápadním Tichomoří, asi 1200 kilometrů od Austrálie. S rozlohou přibližně 19 tisíc kilometrů čtverečních, což je zhruba čtvrtina Česka, je třetím největším souostrovím v Tichém oceánu po Papui-Nové Guinei a Novém Zélandu. Na tomto francouzském území žije přes 200 tisíc lidí.