Serebrennikovovi hrozí za údajnou zpronevěru deset let vězení. Režisér označuje proces za politický

Až deset let vězení hrozí ruskému režisérovi Kirillu Serebrennikovovi. Trest navrhuje obžaloba, která umělce viní ze zpronevěry státních peněz. Oceňovaný režisér podle ní ukradl spolu s třemi dalšími lidmi v přepočtu 46 milionů korun. Serebrennikov obvinění odmítá a označuje ho za absurdní. V domácím vězení strávil už více než rok.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Proces s režisérem Serebrennikovem

Podle ruské prokuratury je to případ kolosálního rozkrádání kulturních fondů, podle zastánců Serebrennikova spíš snaha o likvidaci dalšího z hlasitých kritiků současného ruského režimu. „Mohu říci jen to, že ničemu nerozumím. Neuznávám svou vinu. Nikdy jsem nic neukradl,“ prohlásil devětačtyřicetiletý umělec před soudem.

Serebrennikov byl zatčen loni v srpnu, v říjnu jeho proces začal uzavřeným slyšením. Režisér a jeho tři spolupracovníci podle prokuratury ukradli část státních peněz určených na umělecké projekty v letech 2011 až 2014.

Peníze měli vyvádět z divadla Gogolovo centrum, kterému Serebrennikov šéfoval, a z neziskové organizace Seventh Studio. Podepisovali údajně faktury za vymyšlené služby a peníze následně použili k osobním účelům. Podle obžaloby dokonce jednu z vyúčtovaných her režisér vůbec neodehrál, což však není pravda. Kritika ji dokonce vysoce ocenila.

„Tohle je čistě politické obvinění. Agenti KGB tohle dělali s lidmi, kteří uměli oslovit společnost. Teď to dělají znovu. Serebrennikov je obětí procesů, které v této zemi probíhají,“ uvedla Jevgenija Albacová, šéfredaktorka nezávislého časopisu The New Times.

Serebrennikov režíroval z domácího vězení operu v Curychu

Režisér je nyní v domácím vězení. Moskevský soud loni nařídil také zmrazit jeho bankovní účty. Obhajoba letos v říjnu vyzvala soudkyni, aby předvolala 400 lidí údajně zapojených do uměleckých projektů, jež prý Serebrennikov tuneloval. To soudkyně odmítla.

Režisér kvůli domácímu vězení zmeškal premiéry svých dvou divadelních her, ale přes zákaz používat telefon a internet pokračuje v práci z domova. Režíroval tak Mozartovu operu Cosi fan tutte, která měla začátkem listopadu premiéru v Curychu. Natočil své pokyny na videa, která se převážela na paměťových kartách do Švýcarska. Odtud mu stejnou cestou byly zasílány snímky ze zkoušek.

Umělcovy problémy začaly baletem o homosexuálním tanečníkovi 

Tažení proti Serebrennikovovi začalo loni, když režisér připravil představení o tanečníkovi Rudolfu Nurejevovi. Tento uznávaný umělec se netajil svou homosexualitou a kvůli tomu emigroval do Francie. Na scéně se kromě jiného objevil snímek nahého Nurejeva. V Rusku platí od roku 2013 kritizovaný zákon, který zakazuje „propagaci“ homosexuality.  

Podle zastánců Serebrennikova je režisér jen další obětí z řad kritiků režimu, která čelí vymyšlenému obvinění z finanční kriminality. Naposledy udělil soud pokutu nezávislému časopisu The New Times. Za nedodání informací o příjmech vyměřil redakci sankci v přepočtu sedm milionů korun. Trest přišel krátce poté, co časopis zveřejnil rozhovor s vůdcem opozice Alexejem Navalným.

„Samozřejmě je to čistě politická záležitost, jednoznačně je to politická objednávka definitivně s časopisem skoncovat,“ konstatovala jeho šéfredaktorka Albacová. Na pokutu se ale obratem složili čtenáři.

Podobně nečekaného ocenění se dočkal i režisér Serebrennikov za balet Nurejev. V době, kdy byl v domácím vězení, vystoupili na jeho podporu dokonce herci na nejznámějším filmovém festivalu ve francouzském Cannes.