Syrská státní média viní povstalce z chemického útoku na Aleppo

Desítky civilistů musely v sobotu v syrském městě Aleppo (Halab) vyhledat lékařskou pomoc po údajném útoku jedovatým plynem, z něhož syrská státní média viní povstalce. Syrští rebelové takové obvinění odmítli s tím, že opozice chemické zbraně nevlastní, napsala agentura AP.  Syrské ministerstvo zahraniční podle agentury Reuters vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby útok odsoudila a potrestala. 

Vojáci syrské opozice
Zdroj: ISIFA Autor: Sebastiano Tomada/Sipa USA

Většina lidí, kteří byli přijati do nemocnic v severosyrském Aleppu, měla dýchací problémy a rozmazané vidění, řekli lékaři státní televizi. Jeden z lékařů uvedl, že dvě osoby jsou v kritickém stavu. Televize ukázala záběry, na nichž je vidět lékaře, jak ošetřují muže a ženy na nemocničních lůžcích. 

Původně média uváděla, že je zraněných přibližně padesát. Později ale Syrská státní média podle agentury AFP hovořila o 107 přiotrávených civilistech. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) referovala o 94 případech. 

Syrské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila a potrestala „útok jedovatým plynem podniknutý teroristickými skupinami“ na Aleppo.

  Místní guvernér Husajn Diab, který pacienty v nemocnici navštívil, prohlásil, že povstalci vypálili na jednu z městských čtvrtí střely s jedovatým plynem. Státní televize bez dalších podrobností oznámila, že vládní vojáci na útok odpověděli a zasáhli cíl.

Představitel zdravotnických úřadů Zijád Táhá řekl, že na základě příznaků u pacientů byl pravděpodobně při útoku použit chlór. Je ale zapotřebí dalších testů, dodal. Šéf místní policie upřesnil, že střely zasáhly čtvrť Chálidíja a vítr pak plyn roznesl do okolí.

„Podle předběžných údajů, potvrzenými zejména příznaky otravy u zraněných, byly granáty použité povstalci při ostřelování obytných čtvrtí naplněny chlorem,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov s odvoláním na poznatky, které ve městě získali po příjezdu ruští vojáci-chemici. Povstalci podle něj ostřelovali Aleppo z minometů z demilitarizovaného pásma v provincii Idlib, poslední, kterou ještě ovládají radikálové a odpůrci režimu Bašára Asada.

Generál Konašenkov připomněl dřívější ruská prohlášení, že „bílé přilby“ – tedy záchranáři působící na území kontrolovaném povstalci – chystají v demilitarizovaném pásmu provokaci, aby mohly obvinit vládní síly z použití otravných látek proti místnímu obyvatelstvu. Moskva je podle mluvčího připravena posoudit incident s Tureckem, které má podle dohody s Ruskem za pásmo v Idlíbu zodpovídat.

Konašenkov později ohlásil, že ruské letouny zničily povstalce, kteří měli útok na svědomí. „Letadla ruských sil zasadila údery postavení dělostřelectva teroristů v oblasti, odkud v sobotu večer ostřelovali civilisty v Halabu,“ řekl generál a dodal, že nálety, o kterých bylo předem vyrozuměno Turecko, „zničily všechny cíle“.

Povstalečtí velitelé a představitelé opozice tvrzení vlády, která má Aleppo pod kontrolou, odmítli. Zároveň obvinili Damašek ze snahy zmařit stávající příměří a snahy o zahájení politických rozhovorů. Opoziční bojovníci nemají chemické zbraně ani prostředky, jak by je mohli odpálit, prohlásil povstalecký velitel Abdassalám Abdarrazák.

Z používání chemických zbraní se obviňují obě strany syrského konfliktu

Z používání chemických zbraní během syrského konfliktu, který začal v roce 2011, se obviňují obě strany. Tým expertů OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) obvinil syrskou vládu z použití chloru při nejméně dvou útocích v letech 2014 a 2015 a nervového plynu sarin při útoku na město Chán Šajchún v dubnu 2017, kdy zahynula stovka lidí.

Stejný tým OSN a OPCW rovněž obvinil teroristickou skupinu Islámský stát z použití yperitu ve dvou případech v letech 2015 a 2016. Syrská vláda také viní rebely z použití jedovatého plynu v roce 2013 při útoku na město Chán Asal jihozápadně od  Aleppa, který si vyžádal 25 obětí, napsala agentura AP.