Bavorským premiérem zůstává Markus Söder. Spolkovou zemi povede v koalici

Poslanci bavorského zemského sněmu v úterý zvolili Markuse Södera z Křesťansko-sociální unie (CSU) staronovým ministerským předsedou. V čele vlády spolkové země, která sousedí s Českem, stojí Söder už od letošního března. Ve funkci tehdy nahradil předsedu CSU Horsta Seehofera, který se stal spolkovým ministrem vnitra. Söder nyní povede koaliční vládu CSU se Svobodnými voliči (FW).

Markus Söder
Zdroj: Reuters Autor: Michaela Rehle

CSU a FW podepsali koaliční smlouvu už v pondělí. Vznikla tak vůbec první bavorská vláda v tomto složení. Svobodní voliči, kteří dostali ve volbách 11,6 procenta hlasů, získali v kabinetu ministerstva školství a kultury, životního prostředí a hospodářství, jehož portfolio se rozšíří o rozvoj venkova.

Pro Södera v bavorském zemském sněmu hlasovalo 110 poslanců, proti jich bylo 89 a tři se hlasování zdrželi. Sněm má celkem 205 křesel a po volbách se v něm utvořilo šest poslaneckých frakcí. Hlasování se zúčastnilo jen 202 poslanců. Nová vládní koalice má pohodlnou většinu 112 hlasů. Po zvolení Söder složil slavnostní přísahu.

Následující pondělí by měli být jmenováni noví ministři a státní tajemníci bavorské vlády. Teprve po tomto datu se hodlá dosavadní předseda CSU a spolkový ministr vnitra Seehofer vyjádřit ke své budoucnosti v čele strany. Někteří straníci na Seehofera totiž tlačí, aby se po premiérském křesle ve prospěch Södera vzdal i předsednictví strany.

V říjnových volbách měla CSU nejhorší výsledek za téměř sedmdesát let

Ve spolkové zemi sousedící s Českem jsou vládní koalice výjimečnou záležitostí. Od roku 1962 zde až do nynějška vznikla jen jediná – ve volebním období 2008 až 2013 vládla CSU v koalici se svobodnými demokraty (FDP). Jinak byla CSU vždy schopná stavět jednobarevné vlády.

V letošních říjnových volbách ale CSU, pro kterou dříve nebyly výjimkou zisky více než 50 procent hlasů, výrazně ztratila. Zisk 37,2 procenta pro ni znamenal nejhorší výsledek za téměř sedmdesát let.