Spor o rozšíření řeckých pobřežních vod se stupňuje. Ankara nevyloučila vojenskou akci

6 minut
Spolupracovník ČT Kulidakis: Ve sporu mezi Tureckem a Řeckem jde zřejmě o peníze
Zdroj: ČT24

Ankara pohrozila Řecku odvetou v případě, že rozšíří své výsostné vody bez dohody s Tureckem. Turecký parlament nevylučuje ani vojenské řešení. Šéf turecké diplomacie označil plán Atén za populismus. Řekové ale zdůrazňují, že mají na podobné rozhodnutí svrchované právo.

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias, který minulý týden podal demisi, v sobotu oznámil, že Atény plánují rozšířit své pobřežní vody v Jónském moři na západě země.

Atény z pozice signatáře Úmluvy Organizace spojených národů o mořském právu tvrdí, že mohou rozšířit své výsostné vody na 12 námořních mil z nynějších šesti (z 11 na 22 kilometrů). Na místech, kde se na druhém břehu nachází Turecko, se o to Řekové dosud nepokusili.

Turecko k dohodě OSN o námořním právu z roku 1982 nepřistoupilo, proto zůstávají vody v Egejském moři šestimílové, ovšem Řecko nezvažovalo jejich rozšíření v Egejském moři. Odhaduje se tedy, že se spor týká probíhajícího konfliktu ohledně těžby zemního plynu v okolí Kypru. Turecko si totiž stěžuje na něco, co se ho vůbec netýká.
Thomas Kulidakis
spolupracovník ČT pro Balkán

„Rozšíření pobřežních vod je legitimní a nezcizitelné právo Řecka, které je ve shodě s mezinárodním právem,“ zdůraznil mluvčí řeckého ministerstva zahraničí. „Dané rozhodnutí závisí pouze na Řecku, které má právo rozšířit své výsostné vody, kdy to uzná za vhodné,“ dodal.

Turci se ale bouří. „Bez oboustranného souhlasu nemůžeme tolerovat žádný krok v Egejském moři, kde mají naše země protilehlé břehy,“ uvedlo ve vyjádření turecké ministerstvo zahraničí. Pokud Atény pobřežní vody v Egejském moři rozšíří, turecký parlament bude zájmy Ankary hájit „všemi prostředky“, včetně těch vojenských, stojí dále ve vyjádření.

Řecký velvyslanec v Ankaře Petros Mavroidis musel celou záležitost v úterý vysvětlovat tureckému ministerstvu zahraničí. Minulý týden turecká diplomacie oznámila, že turecké námořnictvo muselo ve Středozemním moři zastavit řeckou fregatu, která ohrožovala turecké průzkumné plavidlo. Atény ale nařčení odmítly.

„Turecko vyslalo do oblasti válečnou loď, aby těžební loď chránila a bránila proti údajným řeckým napadáním a provokacím,“ připomněl spolupracovník ČT pro Balkán Thomas Kulidakis.

Napětí roste i kvůli otázce kyperské těžby plynu

Spor o pobřežní vody jak Řecka, tak Turecka státům už desítky let komplikuje průzkum Egejského moře za účelem těžby uhlovodíků, upozornila v souvislosti s kauzou agentura Reuters.

„Situace eskaluje, protože francouzský prezident už na začátku roku prohlásil, že vyzývá Turecko, aby ponechalo Kypru veškeré jeho právo k tomu, aby vykonávalo těžbu a suverénní správu svých teritoriálních vod. Odhaduje se, že je v nich až 75 bilionů kubíků zemního plynu. Ve prospěch Kypru se vyjádřily i Spojené státy,“ podotkl spolupracovník ČT.

Napětí mezi Řeckem a Tureckem se tradičně čas od času zvýší. „Obě země se dostaly na pokraj války v roce 1996 kvůli sporům o několik neobydlených ostrůvků a také rozsah pobřežních vod,“ konstatoval Kulidakis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čínská AI DeepSeek spustila volný pád akcií části technologických firem v USA

Spuštění levné čínské aplikace umělé inteligence DeepSeek otřáslo technologickým sektorem v USA. Akcie firem rychle oslabily, u výrobce čipů Nvidia o téměř 17 procent. Tržní hodnota této společnosti tak klesla skoro o 600 miliard dolarů (asi 14 bilionů korun), což je nejprudší jednodenní pokles v historii akciového trhu USA, píše stanice CNBC. Prezident Donald Trump to označil za budíček pro firmy zabývající se umělou inteligencí (AI).
08:24Aktualizovánopřed 5 mminutami

Konžští povstalci se zmocnili letiště v Gomě

Povstalecká skupina M23 podporovaná Rwandou se zmocnila letiště ve východokonžském městě Goma, uvedla Reuters s odvoláním na diplomatické a bezpečnostní zdroje. Demonstranti, kteří podle médií požadují zásah proti povstalcům, dříve zaútočili v konžské metropoli Kinshasa na několik ambasád včetně americké a francouzské. Povstalci od počátku roku dobyli rozsáhlá území na východě Konžské demokratické republiky a v posledních dnech se snaží dobýt Gomu.
11:49Aktualizovánopřed 24 mminutami

Na letišti v Jižní Koreji vzplálo letadlo, pasažéři byli evakuováni

Na mezinárodním letišti v jihokorejském Pusanu začalo od ocasní části hořet letadlo. Na místě zasahují hasiči. Všech 169 cestujících a sedm členů posádky bylo bezpečně evakuováno, informovala agentura Reuters.
16:10Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dánsko ohlásilo velké investice na obranu v Arktidě

Dánsko investuje do posílení své vojenské přítomnosti v Arktidě patnáct miliard dánských korun (50,5 miliardy korun českých). Oznámil to ministr obrany Troels Lund Poulsen s tím, že peníze půjdou mimo jiné na nákup tří nových plavidel a také dálkových dronů pro dohled nad regionem. Nově ohlášené investice do armády následují poté, co nový americký prezident Donald Trump opakovaně projevil zájem o Grónsko, které je autonomní částí Dánského království.
13:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropa má první případ ptačí chřipky u člověka, riziko zůstává nízké

Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) v pondělí oznámila, že ve Velké Británii zaznamenali „vzácný“ případ ptačí chřipky u člověka. Jde o první přeskok této varianty nemoci na člověka v Evropě, riziko pro širší veřejnost zůstává podle britských epidemiologů ale stále „velmi nízké“.
před 2 hhodinami

Francouzskou Bretaň sužují čtyřicetileté záplavy

Nejméně šest set lidí bylo od neděle evakuováno v Bretani, regionu na západě Francie, který po přechodu tlakové níže Herminia zažívá nejhorší záplavy za posledních čtyřicet let.
před 3 hhodinami

Srbský premiér po týdnech protestů oznámil, že končí

Srbský premiér Miloš Vučević v úterý oznámil, že odstupuje. Demisi podal po týdnech protestů, které začaly po listopadovém neštěstí v Novém Sadu na severu země, kde zhroucení betonového přístřešku u vchodu na nádraží nepřežilo patnáct lidí. Demonstranti míní, že za tragédií stojí korupce, nepotismus a odbyté stavební práce při nedávné rekonstrukci za účasti čínských firem. Premiérova rezignace by mohla znamenat předčasné volby.
11:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Italská mafie v Praze vydělávala miliardy na daňových podvodech

Česko bylo jednou ze zemí, ve kterých italská mafie vydělávala miliardy korun na daňových podvodech. Případ v polovině listopadu zveřejnila evropská prokuratura, která akci spustila s krycím názvem Moby Dick. Podvod spočíval v tom, že neapolská Camorra zapojila řadu firem, které sídlí v Praze, do podvodných obchodů s cílem vyhnout se placení daní. Celková škoda přesahuje třicet miliard korun. Policie činnost skupiny několik let sledovala v deseti evropských zemích, včetně Česka. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 7 hhodinami
Načítání...