Popularita německé vládní koalice klesá, strmě rostou Zelení. Jsou druhou nejsilnější stranou

Koalice německých vládních stran CDU/CSU a SPD se od voleb v roce 2017 potýká s výrazným poklesem popularity, naopak ekologické uskupení Zelení zažívá raketový nárůst obliby. V září 2017 se Zelení dostali do Spolkového sněmu jako poslední z šesti úspěšných stran, nyní jsou ve dvou aktuálních průzkumech televizí ZDF a ARD druhým nejsilnějším politickým subjektem.

Angela Merkelová (CDU), Horst Seehofer (CSU) a Andrea Nahlesová (SPD)
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michael Sohn

V roce 2017 získali Zelení od voličů 8,9 procenta hlasů, v aktuální sondáži Deutschlandtrend podniknuté ARD jim podporu vyslovilo 19 procent respondentů, což je nárůst o dva procentní body za týden. ARD poznamenala, že popularita Zelených je nejvyšší od září 2011.

Zatímco Zelení sílí, tandem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a sesterské bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), kterou vede ministr vnitra Horst Seehofer, podporu ztrácí. Aktuálně má podle ARD konzervativní unie CDU/CSU 25 procent, ve srovnání s předchozím týdnem si o jeden procentní bod pohoršila. Ve volbách přitom získala 32,9 procenta hlasů.

Dobře si nevede ani sociální demokracie SPD, která tvoří s CDU/CSU vládní koalici, také ta podle ARD oproti minulému týdnu o jeden procentní bod klesla na aktuálních 14 procent.

Jak pro CDU/CSU, tak pro SPD představují aktuální čísla nejhorší výsledek v historii sledování v rámci Deutschlandtrend, tedy od roku 1997. Dohromady by strany vládní koalice získaly teď pouze 39 procent hlasů. V loňských volbách přitom obdržely společně 53,5 procenta. 

Protiimigrantská strana Alternativa pro Německo (AfD) se v sondáži ARD stále drží na 16 procentech, o jeden procentní bod na 11 procent si polepšili svobodní demokraté (FDP) a jeden procentní bod na aktuálních devět procent ztratila Levice.

ZDF: Zelené neopouští dobrý vítr

Jako druhou nejsilnější německou stranu vidí Zelené také Politbarometer televize ZDF, která poznamenala, že ekologické uskupení po úspěchu v zemských volbách v Bavorsku neopouští příznivý vítr. V Bavorsku skončili Zelení druzí a nyní by je podle ZDF na spolkové úrovni volilo 20 procent respondentů. Ještě na konci září to bylo o tři procentní body méně.

Obliba unie CDU/CSU v průzkumu ZDF podobně jako u ARD klesá, nyní by ji podpořilo 27 procent respondentů, zatímco v září jich bylo 28 procent. SPD by pak dostala 14 procent hlasů. Také ZDF poznamenala, že aktuální výsledek vládní koalice je dosud nejhorší, jaký v Politbarometeru získala, tedy od roku 1977. 

V Politbarometeru AfD zůstává s 16 procenty, FDP s osmi procenty a Levice s deseti procenty.

Podle průzkumu televize ZDF soudí 54 procent dotázaných, že kancléřka Angela Merkelová odvádí spíše dobrou práci. Zároveň ale 56 procent nechce, aby v úřadu nadále zůstala. Ještě horší postoj mají dotázaní k ministru vnitra Horstu Seehoferovi: jeho odchod si přeje 72 procent z nich. Předsedkyni SPD Andreu Nahlesovou by ve funkci rádo dál vidělo 37 procent oslovených, 49 by bylo raději, kdyby odešla.