Kanaďané stojí fronty na marihuanu. Zapálit si jointa je od teď v zemi legální

Kanada se stala první zemí ze skupiny nejvyspělejších ekonomik G7, která legálně umožnila užívat marihuanu pro rekreační účely. Stát si od toho slibuje omezení černého trhu a větší bezpečnost uživatelů. Nově povoluje úplnou spotřebu a výrobu konopí. Určitá omezení ale stále platí, navíc se liší provincie od provincie. Nezákonné je kupříkladu vlastnit více než třicet gramů této lehké drogy. Až 14 let vězení hrozí těm, kdo se budou snažit ji prodávat nezletilým.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Kanada jako druhá země světa legalizovala marihuanu pro rekreační účely

Kanada zakázala marihuanu zákonem v roce 1923, v roce 2001 ji ale pro lékařské účely povolila. Nově může být užívána i rekreačně. Premiér Justin Trudeau hájil rozhodnutí tím, že černý trh díky legalizaci přijde ročně o šest miliard kanadských dolarů (103 miliard korun). Stejnou částku podle statistik Kanaďané v roce 2015 utratili také za víno.

Kanaďané si mohou zakoupit marihuanu v obchodech nebo si ji objednat po internetu od výrobců s příslušnou licencí. Pravidla pro prodej a kouření se mohou lišit v jednotlivých provinciích, dospělí mohou mít u sebe na veřejnosti až 30 gramů konopí.

Video Nadšení a vzrušení - v Kanadě si první zákazníci legálně koupili marihuanu
video

Nadšení a vzrušení - v Kanadě si první zákazníci legálně koupili marihuanu

Zdroj: APTN

Věková hranice byla federálně stanovena na 18 let, některé provincie ji však zvýšily na 19 let. Provincie jsou oprávněny zavést i další omezení, například pokud jde o místa, kde se marihuana smí kouřit. 

Fronta před jedním z kanadských obchodů s marihuanou
Zdroj: REUTERS
Autor: Chris Wattie

Krabičky s varováním a zákaz reklamy pro mladé

V zemi přitom dál platí určitá omezení. Vláda kupříkladu nařídila, že balení marihuany musí být opatřeno varováním před zdravotními následky, či zakázala reklamu zaměřenou na mladé lidi. Nezákonné je vlastnit více než 30 gramů drogy, pěstovat více než čtyři rostliny na domácnost nebo si drogu kupovat u neoprávněného dealera. 

Podle BBC se řada analytiků domnívá, že během prvního roku legálního rekreačního využití drogy bude Kanada řešit nedostatek marihuany. Kontroverzní jsou i přísné tresty za přistižení při prodeji drogy nezletilým, za což hrozí až 14 let vězení. Podle některých kritiků jsou tresty ve srovnání s postihy za prodej alkoholu dětem příliš tvrdé.

Kromě neutichajících debat kolem účinků marihuany na zdraví uživatelů řeší Kanada také co s tresty za řízení pod vlivem drogy či situaci na hranicích, jelikož třeba Spojené státy takto liberální nejsou. Na přechodech a letištích proto nově visí nápisy varující, že za hranicemi zůstávají prodej a rekreační užití marihuany stále nezákonné.

Marihuana se získává z konopí. Zejména díky psychoaktivní látce THC (tetrahydrokanabinol) má analgetické účinky, pomáhá například lidem s roztroušenou sklerózou zmírňovat svalové napětí a třes a osobám s Tourettovým syndromem snižuje četnost tiků. Ulevuje i lidem po chemoterapii větší chutí k jídlu a snížením pocitu nevolnosti.

Marihuanu legalizovala před pěti lety jako první země světa Uruguay. Rekreační užívání konopí povolily také některé státy USA. V řadě evropských zemí včetně Česka, Německa, Itálie či Francie byla marihuana legalizována pro lékařské účely.