„Cítil jsem se pronásledovaný,“ řekl před senátem Macronův exporadce, který napadl demonstranty

Bývalý bezpečnostní poradce francouzského prezidenta Alexandr Benalla ve středu vypovídal před senátním výborem. Incident z 1. května, kdy v civilu a s policejní helmou zbil několik protivládních demonstrantů, nevysvětlil. V odpovědích o své roli v prezidentově týmu jen řekl, že se cítil pronásledovaný politicky i v médiích. Aféra výrazně zahýbala s už tak nízkou popularitou prezidenta Emmanuela Macrona.

Video Události
video

Události: Macronův exporadce Benalla vypovídal před senátem, prezidentova popularita padá ke dnu

Benalla se před senátním výborem omluvil za dřívější urážlivá prohlášení. Svůj čin ale nezdůvodnil. Zákonodárcům pouze vysvětloval, co přesně měl v Elysejském paláci na starosti.

Prezident ho propustil až pod tlakem veřejnosti. „Udělal chybu, skutečnou a závažnou. A já osobně ji cítím jako zradu,“ uvedl Macron. Aféra ještě prohloubila propad už tak nízké popularity prezidenta. Klesla už pod třicet procent, což je ještě méně, než měl ve stejném období jeho předchůdce Francois Hollande.

Macronovi nepomáhá ani povýšené chování

Macron sice dokázal prosadit reformu železnic a ubránit se tlaku odborů, veřejnost ale stále hůře nese třeba i jeho povýšené chování.

Před časem slovně usadil mladíka, který ho familiárně oslovil. „Oslovuj mě pane prezidente nebo pane,“ reagoval Macron. O víkendu zase navrhoval zahradníkovi, který nemůže najít práci, ať změní odvětví. „Jen přejdu ulici, hned vám místo najdu,“ řekl mu.

Na prezidenta přitom čekají další složité reformy, zejména reforma sociálního systému.