Exodus z krachující Venezuely. Brazilský prezident posílá k hranicím armádu

Brazilský prezident Michel Temer v úterý nařídil armádě, aby zajistila bezpečnost v severním brazilském státě Roraima, který se potýká s příchodem desetitisíců migrantů ze sousední Venezuely.

Vyostřená situace na brazilsko-venezuelské hranici
Zdroj: REUTERS Autor: Mauricio Castillo

Temer oznámil, že se rozhodl vyslat armádu do státu Roraima, aby zajistila „bezpečnost brazilských občanů a také venezuelských imigrantů, kteří prchají ze své země“. Doplnil, že vojenské posily budou v Roraimě do 12. září. Současnou situaci přitom brazilský prezident označil za „tragickou“ s tím, že ohrožuje bezpečnost na téměř celém kontinentu.

Kolik brazilských vojáků je do operace zapojeno, zatím není jasné. Rozhodnutí přišlo deset dní poté, co v brazilském příhraničním městečku Pacaraima místní Brazilci zapalovali Venezuelanům majetek.

Venezuela kolabuje, hrozí humanitární krize 

OSN tento měsíc varovala před humanitární krizí v Jižní Americe a oznámila, že z Venezuely uprchlo v posledních letech na 2,3 milionu lidí, což je asi sedm procent obyvatel země. Několik desítek tisíc z těchto lidí uprchlo do Brazílie, většina z nich do Roraimy.

Venezuela dříve patřila mezi nejvíce prosperující země Latinské Ameriky, nedokázala se však vyrovnat s propadem cen ropy. Korupce a špatné hospodaření pod vedením socialistické vlády pak za posledních 20 let způsobily, že se země ocitla v zatím nejhorší ekonomické krizi. Kolabují tam například veřejné služby a stále častější jsou mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody.

Nejvražednější region

Od ledna do června v brazilském státě Roraima připadalo na 100 tisíc obyvatel 28 vražd, což je nejvíce v celé Brazílii, uvedla agentura AP s odvoláním na zprávu, kterou v úterý zveřejnilo centrum pro výzkum násilí z univerzity v Sao Paulu. Na druhém místě se s 27 vraždami na 100 tisíc obyvatel umístil stát Rio Grande do Norte a na třetím místě se umístily státy Ceará a Acre, kde bylo zaznamenáno 26 vražd na 100 tisíc obyvatel.

K nestabilitě ve státě Roraima kromě příchodu mnoha venezuelských migrantů, podobně jako v jiných částech Brazílie, přispívá také boj o území a vliv, který vedou znepřátelené gangy.