Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet. Na armádu půjde 717 miliard dolarů

Americký prezident Donald Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet na příští finanční rok ve výši 717 miliard dolarů (přes 16 bilionů korun). Při této příležitosti obhajoval svůj projekt vzniku vesmírných sil a ukázal na Čínu jako na nejnebezpečnějšího soupeře Spojených států. Zákon odhlasovaný v létě americkým Kongresem uvolňuje 69 miliard dolarů na stávající vojenské operace v zámoří – tedy hlavně v Afghánistánu, Sýrii, Iráku a Somálsku.

Donald Trump navýšil vojenský rozpočet
Zdroj: Reuters Autor: Carlos Barria

Podle Trumpa představují výdaje „nejvýznamnější investici“ do americké obrany v moderní historii. „Posílíme naši armádu jako nikdy předtím,“ zdůraznil prezident podle televize CNBC při podpisu příslušného zákona na vojenské základně Fort Drum ve státě New York.

Podpisu předcházela přehlídka vrtulníkové jednotky Blachawků a Apachů. A Trump také svůj projev přednesl před bitevním vrtulníkem Apache. „Věříme, že naši vojáci si zaslouží nástroje, vybavení a prostředky, které vydobyli, když cedili krev, pot a slzy,“ prohlásil americký prezident.

Zákon odhlasovaný v létě americkým kongresem uvolňuje 69 miliard dolarů na probíhající vojenské operace v zámoří, tedy hlavně v Afghánistánu, Sýrii, Iráku a Somálsku. Umožňuje zvýšení platů vojáků v průměru o 2,6 procenta, což je nejvíc za posledních devět let. Díky zákonu se očekávají rozsáhlé investice do modernizace námořních, pozemních i leteckých sil.

Video Zprávy: Trump podepsal rekordní finance pro armádu USA
video

Zprávy: Trump podepsal rekordní finance pro armádu USA

Vesmírné bojiště

„I vesmír se tak jako obloha, země a moře stal bojištěm,“ upozornil rovněž Trump na plánovaný vznik nezávislé sekce vesmírných sil. Na jejich vybudování se ale peníze teprve musejí najít.

Protože se tak má stát do roku 2020, americký Senát bude muset pro realizaci plánu schválit dodatečné výdaje už v nejbližší době. Kosmické síly se mají stát po pozemním vojsku, letectvu, námořnictvu, námořní pěchotě a pobřežní hlídce šestou organizační složkou americké armády.

Podle Trumpa musejí USA dohnat své protivníky, kteří již podle něho začali zbrojit ve vesmírném prostoru. Americký prezident upozornil, že i Čína založila novou složku ozbrojených sil pro dohled nad jejím vojenským programem ve vesmíru. Nezmínil ale existenci ruských kosmických vojsk, která fungují již od roku 2015.