V Německu může podle úřadů kdykoliv dojít k teroristickému útoku

V Německu může i v budoucnu kdykoliv dojít k teroristickému útoku. Ve své zprávě za loňský rok to uvedla německá kontrarozvědka. V zemi nyní Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) registruje 774 osob, od nichž může pocházet teroristické nebezpečí.

Loni se v Německu stal jeden teroristický útok, při němž v Hamburku mladý Palestinec nožem jednoho člověka zabil a dalších šest zranil. Dalším pokusům o útok se úřadům podařilo zabránit. Letošní vývoj, kdy se podařilo odhalit například muže, který připravoval bombu s vysoce jedovatým ricinem, podle ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) dokládá, že nebezpečí nepolevuje.

„Islamistický terorismus představuje nadále vysoké ohrožení pro spolkovou republiku,“ zdůraznil také šéf BfV Hans-Georg Maassen, který varoval i před navrátilci z území takzvaného Islámského státu. „Budeme dělat vše pro to, aby nedošlo k útokům, ale nemůžu dát žádnou záruku,“ podotkl.

Německá kontrarozvědka varovala i před pokračujícími pokusy zahraničních mocností nabourat se do vládních počítačových sítí. Podle BfV za nimi stojí především Rusko, Čína a Írán.

Zdrojem nebezpečí jsou pravicoví a levicoví extremisté, ale i radikální islamisté 

Přetrvávající nebezpečí se dá sledovat třeba na počtu osob, které úřady považují za potenciální útočníky. Zatímco v červnu 2016 jich bylo kolem 500, nyní jich je 774. Nadále stoupá také počet salafistů, tedy radikálních islamistů. Před dvěma lety jich úřady registrovaly 9700, loni už 10 800.

Výrazným zdrojem ohrožení jsou podle BfV nadále pravicoví i levicoví extremisté. Úřad loni registroval 12 700 pravicových extremistů ochotných použít násilí (v roce 2016 jich bylo 12 100) a devět tisíc k násilí připravených levicových radikálů (v roce 2016 jich bylo 8500). V obou případech jde o zatím rekordní počty.

Čísla za rok 2016 loni překonal také počet trestných činů ze strany extrémní levice. BfV jich zaznamenal 6393, oproti 5230 z předloňského roku. Výrazně stoupl především počet násilných útoků levice na policii. Zatímco předloni se jich odehrálo 687, loni jich bylo 1135, což představuje nárůst o 65 procent. Za značnou část z něj byly zodpovědné násilné demonstrace během summitu skupiny G20 v Hamburku, které Seehofer znovu tvrdě odsoudil.

Počet trestných činů, za nimiž stáli pravicoví radikálové, sice klesl ze 22 471 na 19 467, ale i tak zůstává na vysoké úrovni. Přes 770 těchto činů bylo násilných a směřovalo proti cizincům.