Spojené státy odmítly žádosti Evropské unie, aby evropským společnostem udělily výjimku ze sankcí vůči Íránu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v dopise Unii uvedl, že USA apel odmítly, protože chtějí vyvíjet na Írán maximální tlak. Výjimky by byly uděleny pouze tehdy, kdyby z nich měla prospěch národní bezpečnost USA. Evropské společenství se obává, že v důsledku nových sankcí Washingtonu bude ohrožen obchod za miliardy dolarů.
USA nedají EU výjimku ze sankcí vůči Íránu. Unie se obává ohrožení obchodu za miliardy dolarů
„Budeme se snažit vyvíjet bezprecedentní finanční tlak na íránský režim. USA nejsou s to dělat výjimky ze své politiky, s výjimkou velmi specifických okolností,“ uvádí se v dopise, který podle televize NBC podepsal také ministr financí Steven Mnuchin.
Přísné sankce byly uloženy v květnu poté, co prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.
Evropská unie s Trumpovým rozhodnutím odstoupit od jaderné dohody a znovu zavést hospodářské sankce vůči Íránu nesouhlasí a chce stejně jako země, které dohodu s Íránem podepsaly (Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko), udržet dokument při životě.
Některé z největších evropských firem se vrhly do obchodování s Íránem poté, co jaderná dohoda vstoupila před třemi lety v platnost. V roce 2017 dosáhla hodnota vývozu zboží a služeb z Evropské unie do Íránu 10,8 miliardy eur (téměř 280 miliard korun), dovoz z Íránu pak činil 10,1 miliardy. Oproti roku 2016 byla hodnota importu téměř dvojnásobná.
Evropská komise přijala 6. června normu, která by měla evropským firmám pomoci vyrovnat se s důsledky amerických sankcí vůči Íránu. Opatření využívá postup aplikovaný Unií už v roce 1996, kdy USA zpřísnily sankce vůči Kubě.
Norma přijatá Evropskou komisí umožní EU neuznávat a nevykonávat rozsudky amerických soudů související se sankcemi a nerespektovat požadavky vyplývající ze sankcí, včetně dožádání ze strany amerických soudů. Evropským firmám dává rovněž právo žádat o odškodnění za sankce. Opatření by mělo vejít v platnost do 6. srpna, kdy nabudou účinnosti první sankce.