Eritrejský prezident na historické návštěvě Etiopie: Addis Abeba ho nadšeně vítala

Eritrejský prezident Isajas Afewerki přicestoval do Etiopie na historickou návštěvu, která má po podpisu mírové dohody mezi oběma zeměmi utvrdit normalizaci jejich vztahů. Afewerki i jeho hostitel, etiopský premiér Abiy Ahmed, neskrývali v prvních vyjádřeních radost nad setkáním, které umožnilo dramatické diplomatické oteplení mezi těmito dvěma dříve znepřátelenými sousedy.

Etiopský premiér Abiy Ahmed (vlevo) vítá eritrejského prezidenta Isaiase Afewerkiho (vpravo)

Zdroj: ČTK/ABACA Autor: AA/ABACA

„Je to historický den pro nás všechny,“ řekl podle agentury AP prezident Afewerki. „Každý, kdo si myslí, že lidé v Eritreji a Etiopii jsou rozděleni, bude od nynějška považován za naivního. Jsme jeden národ – kdokoliv na to zapomíná, nechápe naši situaci.“

Při slavnostním obědě v Národním paláci Afewerki řekl, že „slova nedokážou vyjádřit radost, kterou nyní cítíme. Když mluvíme, píše se historie,“ citovala ho agentura Reuters.

Hluboké pohnutí dal najevo také etiopský premiér Ahmed. „Nedokážu slovy vyjádřit, jak hrdý jsem,“ řekl při slavnostním obědě. Eritrejského prezidenta uvítaly v Addis Abebě tisíce nadšených lidí. Provolávali jeho jméno, tančili, zpívali a mávali vlajkami.

Někteří Etiopané přirovnávají podle agentury Reuters obnovení vztahů mezi oběma zeměmi k pádu Berlínské zdi.

Etiopský premiér Ahmed prosazuje mírovou dohodu od nástupu do funkce

Právě nový etiopský premiér, který se úřadu ujal v dubnu, začal okamžitě prosazovat reformy. Rychlé přijetí mírové dohody byl jeden z jeho nejvýznamnějších i nejpřekvapivějších kroků.

Před měsícem Ahmed oznámil, že přijímá mírovou dohodu o ukončení pohraniční války, která mezi oběma zeměmi vypukla v roce 1998. Po dvouleté ostré fázi pak etiopsko-eritrejský konflikt přešel do vleklého hraničního sporu. Odhaduje se, že během něj zahynulo 80 tisíc lidí.

 Etiopie a Eritrea neudržovaly od roku 1998 diplomatické styky. Nyní se oba nejvyšší představitelé dohodli na jejich obnovení. Bývalá eritrejská ambasáda v Addis Abebě byla urychleně renovována a očekává se, že bude otevřena během Afewerkiho třídenní návštěvy.
/*json*/{"map":{"lat":13.54646778163561,"lng":39.876219312499984,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/