Soud ve Šlesvicku-Holštýnsku vydání Puigdemonta na základě obžaloby ze vzpoury odmítl už v dubnu. Připustil ale jeho možné vydání kvůli údajné zpronevěře, o čemž rozhodl nyní. Už dříve zdůraznil, že i kdyby Německo žádosti Madridu o vydání Puigdemonta vyhovělo, Španělsko ho nebude smět stíhat ze vzpoury.
Samotný Puigdemont rozhodnutí německého soudu přijal patrně se smíšenými pocity. „Porazili jsme hlavní lež podporovanou státem. Německá justice odmítla, že by referendum z 1. října bylo vzpourou. Každá minuta, kterou naši kolegové stráví ve vězení, je minutou hanby a nespravedlnosti. Budeme bojovat až do konce a zvítězíme!“ napsal bývalý vůdce katalánských separatistů.
V katalánských věznicích nyní sedí devět tamních politiků, jimž hrozí až 25 let vězení za vzpouru. Puigdemontův mluvčí Joan Maria Piqué v krátkém prohlášení uvedl, že padla
„hlavní španělská obvinění“. „Katalánští političtí vězni by teď měli být propuštěni,“ prohlásil Piqué.
Nynější šéf katalánské regionální vlády Quim Torra výrok německého soudu rovněž uvítal. „Mám velkou radost za premiéra Puigdemonta, protože to opět ukazuje omyly a lži soudního procesu, který nikdy neměl nastat,“ napsal Torra na sociální síti Twitter.
Žádost o vydání kvůli vzpouře je oprávněná, tvrdí němečtí státní zástupci
Německé státní zastupitelství naopak už dříve vyjádřilo přesvědčení, že španělská žádost o vydání kvůli údajné vzpouře je podložená. Vydání pětapadesátiletého politika podle názoru německých státních zástupců nic nebránilo, protože mu ve Španělsku nehrozí stíhání z politických důvodů.
Puigdemont byl v Německu zadržen 25. března, když se vracel z konference ve Finsku do Belgie, kde v té době žil v exilu. V Německu pobýval od dubna na svobodě, ale nesměl zemi opustit.
Puigdemont se podle španělských úřadů dopustil mimo jiné zpronevěry veřejných financí použitých na loňské referendum o nezávislosti. Podle Madridu šlo o 1,6 milionu eur (41 milionů korun). Hlavní obvinění se však týkalo vzpoury kvůli jeho roli v uspořádání katalánského referenda o nezávislosti.