Německo smí vydat bývalého katalánského premiéra Španělům, rozhodl soud. Nemůže být ale stíhán za vzpouru

Německo může vydat ke stíhání bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Rozhodnutí vrchního zemského soudu ve Schleswigu se ale týká jen obvinění ze zpronevěry veřejných financí. Vydat separatistu kvůli obvinění ze vzpoury soud odmítl. Rozhodnutí ještě musí potvrdit zemská generální prokuratura. Podle agentury DPA je to už pouze formální krok, který úřad učiní v nejbližších dnech.

Carles Puigdemont v Bruselu
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

Soud ve Šlesvicku-Holštýnsku vydání Puigdemonta na základě obžaloby ze vzpoury odmítl už v dubnu. Připustil ale jeho možné vydání kvůli údajné zpronevěře, o čemž rozhodl nyní. Už dříve zdůraznil, že i kdyby Německo žádosti Madridu o vydání Puigdemonta vyhovělo, Španělsko ho nebude smět stíhat ze vzpoury.

Mluvčí soudu Christine von Milczewskiová uvedla, že proti rozhodnutí se lze odvolat. Agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký Puigdemontovu právnímu týmu uvedl, že bývalý katalánský vůdce se odvolá proti jakémukoli svému vydání.

Samotný Puigdemont rozhodnutí německého soudu přijal patrně se smíšenými pocity. „Porazili jsme hlavní lež podporovanou státem. Německá justice odmítla, že by referendum z 1. října bylo vzpourou. Každá minuta, kterou naši kolegové stráví ve vězení, je minutou hanby a nespravedlnosti. Budeme bojovat až do konce a zvítězíme!“ napsal bývalý vůdce katalánských separatistů.

V katalánských věznicích nyní sedí devět tamních politiků, jimž hrozí až 25 let vězení za vzpouru. Puigdemontův mluvčí Joan Maria Piqué v krátkém prohlášení uvedl, že padla
„hlavní španělská obvinění“. „Katalánští političtí vězni by teď měli být propuštěni,“ prohlásil Piqué.

Nynější šéf katalánské regionální vlády Quim Torra výrok německého soudu rovněž uvítal. „Mám velkou radost za premiéra Puigdemonta, protože to opět ukazuje omyly a lži soudního procesu, který nikdy neměl nastat,“ napsal Torra na sociální síti Twitter.

Žádost o vydání kvůli vzpouře je oprávněná, tvrdí němečtí státní zástupci

Německé státní zastupitelství naopak už dříve vyjádřilo přesvědčení, že španělská žádost o vydání kvůli údajné vzpouře je podložená. Vydání pětapadesátiletého politika podle názoru německých státních zástupců nic nebránilo, protože mu ve Španělsku nehrozí stíhání z politických důvodů.

Puigdemont byl v Německu zadržen 25. března, když se vracel z konference ve Finsku do Belgie, kde v té době žil v exilu. V Německu pobýval od dubna na svobodě, ale nesměl zemi opustit.

Puigdemont se podle španělských úřadů dopustil mimo jiné zpronevěry veřejných financí použitých na loňské referendum o nezávislosti. Podle Madridu šlo o 1,6 milionu eur (41 milionů korun). Hlavní obvinění se však týkalo vzpoury kvůli jeho roli v uspořádání  katalánského referenda o nezávislosti.