Neteři Skripala platí za vystupování v ruské televizi. Jestli je nástrojem propagandy, neví

Neteři bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, který byl před čtyřmi měsíci v anglickém Salisbury vystaven nervově paralytické látce typu novičok, už několik měsíců platí za vystupování v pořadu ruské státní televize Pervyj kanal. Za spolupráci se stanicí mohla získat stovky tisíc rublů, napsala ruská redakce BBC.

Extrémní zabezpečení jednotek u vraždy Skripala
Zdroj: Reuters

Viktorija Skripalová byla jedinou příbuznou Skripala, která po březnovém útoku na něj a jeho dceru Juliji vystupovala pravidelně v ruském televizním vysílání. Kontakt s nimi po jejich otravě přitom téměř neudržuje. Britské úřady Viktoriji v dubnu odmítly britské vízum vydat s tím, že žádost nesplňovala náležité požadavky. Podle některých zdrojů BBC se ale Londýn obával, že se Viktorija stala pěšákem Kremlu.

Julia Skripalová se od své sestřenice žijící v Rusku už letos v dubnu veřejně distancovala. Odmítla i pomoc ruské ambasády, její výroky a způsobilost k právním úkonům letos v květnu zpochybnil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Z dokumentů, které sama Viktorija ukázala ruské redakci BBC, vyplývá, že je na výplatní listině společnosti OOO Direkt. Ta jí měsíčně vyplácí 115 tisíc rublů (asi 41 000 korun). Přestože podmínky smlouvy Skripalová komentovat odmítla, přiznala, že ve společnosti nemá žádné povinnosti a peníze získala pouze za vystupování v televizním vysílání.

„Nemohu o tom mluvit… Neřekla bych, že jsou to (mzda) vysoké sumy. Existují podmínky, se kterými jsem souhlasila. Pracuji pro televizi Pervyj kanal,“ řekla Viktorija. Vydělané peníze chce použít jako finanční zdroje pro další žádost o britské vízum, které jsou cizinci povinni doložit, dodává.

„Všichni jsme se stali pěšáky v této hře,“ míní Viktorija

Pracovat pro televizi Skripalová údajně neplánovala, stanice Pervyj kanal ji ale sama oslovila. Ze smlouvy, kterou se společností na rok uzavřela, mimo jiné vyplývá, že Viktorija bude spolupracovat výlučně s touto televizí. Podle zdroje BBC blízkého Viktoriji jí televize zpočátku jednorázově vyplatila jeden milion rublů (zhruba 355 000 korun).

Společnost OOO Direkt je producentská firma, která pro zmíněnou televizní stanici natáčí populární talk show Nechte je mluvit. Smlouvu se Skripalovou vedení firmy zatím nekomentovalo.

Skripalová se v pořadu objevila celkem sedmkrát. Mluvila v něm mimo jiné o snaze jet do Británie i údajném dubnovém telefonátu s Julijí Skripalovou. V jednom z posledních vystoupení dále hovořila o dalším rozhovoru se sestřenicí. Ta ji údajně obvinila z toho, že se kvůli angažovanosti Viktorije v televizi nemůže vrátit zpět do Ruska.

Na otázku, zda se nestala nástrojem ruské propagandy, prý Viktorija odpověď nezná. „Je to možné. Nemohu to vyvrátit… Všichni jsme se stali pěšáky v této hře,“ cituje BBC Skripalovou.