Drony objevily v poušti Gobi tyranosaurova většího bratrance

Už skoro sto let je poušť Gobi rájem paleotologů. Mezinárodnímu týmu se nyní podařilo najít fosilie obřího Tarbosaura bataara či předchůdce slavného velociraptora. S pomocí dronů objevili také dosud neznámé druhy.

Video Horizont ČT24
video

V poušti Gobi se našla zkamenělina Tarbosaura bataara

Dobrodruh Roy Chapman Andrews našel před sto lety v nehostinné poušti Gobi zkamenělá dinosauří vejce. Svým nálezem přepsal učebnice přírodovědy, jelikož dávné živočichy spojil s plazy. Na stopy tehdejší přelomové expedice teď navázal tým 35 mezinárodních odborníků od paleontologů po geology.

I těmto expertům se zadařilo. „Vyšplhali jsme po této skalní římse a našli důležité pozůstatky něčeho, co vypadá jako dost velký dinosaurus,“ uvedl jeden z vědců Matt Desantis. „Toto je zub masožravého dinosaura. Tarbosaura bataara. Největšího tarbosaura, který byl kdy v Gobi objeven,“ pochlubil se nálezem paleontolog Chinzorij Tsogtbaatar. Tarbosaurus je mongolský bratranec známého severoamerického Tyrannosaura rexe.

Vědci našli i předchůdce menšího velociraptora, což je v této oblasti unikát. Některé kosterní úlomky dokonce svědčí o tom, že objevili i dosud neznámé druhy, které se nyní snaží pojmenovat experti v mongolské metropoli Ulánbátaru.

„Vědecké objevy, které jsme v posledních týdnech udělali, překonaly ty nejdivočejší sny o tom, co vůbec můžeme najít. Technologie nám umožnila jít hlouběji do oblastí bohatých na fosilie,“ prohlásil zakladatel organizace The Explorers Club/Hong Kong Chapter Michael Barth.

Bohaté nálezy právě v poušti Gobi připisují odborníci tomu, že v této oblasti žilo v druhohorách množství dinosaurů. Tehdy totiž nebyla krajina zasypaná pískem, ale pulsoval v ní život.

Drony s laserovým skenerem pomohly vědcům vytvořit digitální model terénu. Tým tak objevil přes 250 fosilních nalezišť - pět z nich v dosud nezmapovaných oblastech. Další roky tak mají co zkoumat.

/*json*/{"map":{"lat":43.242261900360496,"lng":106.07374909999999,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":42.72790874763519,"lng":105.23878816249999,"type":"1","description":"Poušť Gobi"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/