Putinovy marné snahy. EU znovu prodlouží hospodářské sankce proti Rusku

Unijní lídři se na summitu v Bruselu dohodli, že o půl roku prodlouží hospodářské sankce vůči Rusku zavedené po anexi Krymu. S odvoláním na unijní činitele o tom informovala agentura Reuters. Restrikce budou platit do konce ledna 2019.

Rozhodnutí o sankcích má být formálně potvrzeno v nadcházejících dnech. Restrikce cílí na ruský bankovní, finanční a energetický sektor. Některé ruské firmy tak budou mít nadále ztížený přístup k mezinárodním financím a do Ruska nebude možné vyvážet určitá zařízení na těžbu ropy.

Unie uvalila odvetná opatření na Rusko kvůli anexi autonomního ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 a také kvůli podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. Konec sankcí svázala s plným prosazením mírových dohod z Minsku. 

Kvůli ukrajinské krizi přijala Unie i další opatření. Zmrazený majetek a zakázány cesty do EU má řada fyzických i právnických osob, které se podílejí na rozbíjení ukrajinské územní celistvosti. Protože EU neuznává ruskou anexi Krymu, je také zastavena prakticky veškerá spolupráce s touto oblastí a s tamními podniky.

Šéf Kremlu Vladimir Putin při nedávné návštěvě Rakouska orodoval za zrušení restrikcí, které podle něj ve skutečnosti škodí všem. Rusko podle něj kvůli odvetným opatřením čelilo řadě potíží, které ale překonalo a své hospodářství posílilo, upozornil ruský prezident s tím, že jeho zemi se v současné době daří. Śéf Kremlu vyzdvihl nízkou nezaměstnanost a nízký růst inflace.

Nové restrikce EU budou mířit na země vyvíjející chemické zbraně

Kvůli vojenskému angažmá na Ukrajině uvalily sankce na Rusko i Spojené státy. Rozkol mezi Moskvou a západními zeměmi prohloubilo také nedávné otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii, po němž následovalo vyhošťování ruských diplomatů z unijních zemí.

Moskva vinu popírá a v reakci vyhostila reciproční počet západních diplomatů. Unijní lídři se teď na bruselském summitu dohodli, že v blízké době dají vznik režimu nových sankcí proti zemím, které vyvíjejí a používají chemické zbraně. Vzniknout má i akční plán jako reakce na dezinformační kampaně, jimiž je proslulé právě Rusko. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lipavský: Česká muniční iniciativa získala finance z Kanady, Norska, Dánska a Nizozemska

Pro českou muniční iniciativu se podařilo získat další finanční zdroje od Kanady, Norska, Dánska a Nizozemska. Dodávky dělostřelecké munice pro Ukrajinu tak mohou běžet až do září, oznámil český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v bruselské centrále NATO, kde začíná dvoudenní jednání šéfů diplomacií zemí Aliance.
09:24AktualizovánoPrávě teď

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 mminutou

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
před 43 mminutami

Netanjahu přiletěl do Maďarska, země odstupuje od ICC

Maďarská vláda se rozhodla odstoupit od Mezinárodního trestního soudu (ICC), oznámil šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás poté, co do Maďarska na státní návštěvu přicestoval izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu. A to navzdory zatykači, který na něj vydal právě ICC.
10:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko chce zrušit zákaz Talibanu v zemi kvůli společnému boji proti IS

Ruská generální prokuratura požádala nejvyšší soud, aby pozastavil zákaz činnosti afghánského vládnoucího hnutí Taliban v Rusku, oznámila v pondělí agentura Interfax. Navzdory tomu, že je v zemi Taliban více než dvacet let na seznamu teroristických organizací, hostily ruské úřady delegace hnutí nejen v Moskvě. Ta podle Carnegieho střediska usiluje o užší spolupráci s Kábulem v boji proti organizaci Islámský stát (IS).
před 1 hhodinou

Jižní Súdán je po zatčení viceprezidenta na prahu války

V nejmladší zemi světa hrozí druhá občanská válka. Opozice po zatčení viceprezidenta Rieka Machara mluví o porušení křehké mírové dohody z roku 2018 o sdílení moci. Experti vyzývají mezinárodní společenství, aby zabránilo vyhrocení situace ve státě sužovaném etnickým pnutím. Do země už dorazili mediátoři Africké unie, kteří se snaží mírovou smlouvu zachránit.
10:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Vysokorychlostní roky,“ bilancuje končící šéfka německé diplomacie

Končící německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se má nově přesunout do New Yorku, kam ji sousední země nominovala do role předsedkyně Valného shromáždění OSN. Její zvolení se považuje za formalitu. Tři a půl roku ve funkci šéfky německé diplomacie hodnotí jako „vysokorychlostní roky“ provázené agresí Moskvy vůči Ukrajině, válkou na Blízkém východě a konfrontací s Ruskem, které kritizovala mnohem důrazněji než její předchůdci.
před 4 hhodinami

Americké univerzity přicházejí na popud Bílého domu o peníze

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu, která se tak podle agentury AP stala další z prestižních vzdělávacích institucí, jejichž peníze z federálních zdrojů jsou kvůli „nátlakové kampani“ ohroženy.
před 5 hhodinami
Načítání...