Před 70 lety zablokovali Sověti Berlín. Začala tím jedna z největších humanitárních akcí v dějinách

Před sedmdesáti lety, 24. června 1948, zahájil Sovětský svaz blokádu Berlína, během níž západní země téměř jedenáct měsíců letecky zásobovaly západní okupační pásma německé metropole. Ke vzniku jedné z prvních krizí studené války vedly rozpory mezi Spojenci o poválečném vývoji v Německu.

Odříznutím Berlína od západního zásobování vyvrcholily rozpory mezi Západem a SSSR v pohledu na budoucnost Německa, které bylo po válce rozděleno na čtyři okupační zóny. „Sověti ale plánovali dostat celé Německo pod svou kontrolu. Už před koncem války se Josif Stalin vyjádřil, že bude rozhodovat to, kam dojdou čí vojska,“ připomíná historik Ondřej Matějka.

Podle stejného klíče jako celá země byl rozdělen i Berlín, který si ovšem celý nárokovali Sověti. „Jejich tlak na to, aby Spojenci Berlín opustili, byl setrvalý a vrcholil už od počátku roku 1948. Docházelo k incidentům, kdy Sověti z různých záminek omezovali zásobovací cesty nebo zastavili noční vlak, ze kterého nechali západoberlínské občany vrátit do Berlína a britské občany po jedenáctihodinovém čekání propustili. Podobných šikanózních opatření bylo čím dál více. Když to nepomáhalo, Sověti přikročili k blokádě,“ dodal historik.

„Rozinkový bombardér“ u památníku leteckého mostu ve Frankfurtu, odkud startovala řada letadel se zásobami
Zdroj: ČTK/AP/Daniel Roland

Rozhodujícím okamžikem pro začátek blokády bylo zavedení nové měny v západních okupačních zónách, čímž Stalinův sen o jednotném Německu v sovětské sféře vlivu ztroskotal.

Nařídil proto od 24. června blokovat všechny vodní a pozemní přístupové cesty, které zajišťovaly spojení mezi Západním Berlínem a částmi Německa pod správou Američanů, Britů a Francouzů. Volné zůstaly jen letecké koridory, na kterých se hned po válce dohodly čtyři vítězné mocnosti.

Stalin počítal s tím, že se izolovaný Západní Berlín bez možnosti zásobování rychle vyčerpá a Moskva nakonec v Německu svůj vliv upevní.

7 minut
Studio ČT24: 70 let od začátku blokády Berlína
Zdroj: ČT24

Britští velitelé se chtěli Berlína vzdát

I když nebyli Spojenci na situaci připraveni, velitel amerických sil v Berlíně vydal hned druhý den rozkaz zahájit letecké dodávky. O dva dny později se ke vznikajícímu leteckému mostu připojili i Britové.

„Dopředu nebylo jasné, jak to dopadne. Britský velitel berlínského sektoru nechtěl situaci eskalovat. Nevěřil, že je možné blokádu ustát, a předpokládal, že se bude třeba Berlína vzdát, jinak bude válka. Naproti tomu ale stál Winston Churchill hrozící atomovými zbraněmi, které tehdy Sovětský svaz ještě neměl. Nakonec zvítězil postupný odpor, rozhodnutí Sovětům neustoupit a Berlín nevzdat,“ říká Ondřej Matějka.

Do leteckého mostu se postupně zapojili i letci z Nového Zélandu, Austrálie, Kanady a Jižní Afriky. „Odvahu, s jakou byla tato operace uskutečněna, považuji za vskutku obdivuhodnou,“ ocenil aktéry jedné z největších humanitárních akcí v dějinách bývalý německý ministr obrany Franz Josef Jung.

Letadla americké armády čekají na berlínském letišti Tempelhof na vykládku
Zdroj: DB US Air Force/ČTK/Picture Alliance

Rozinkové bombardéry přistávaly každých 90 vteřin

Během leteckého mostu bylo do Berlína přepraveno na 2,3 milionu tun potravin, uhlí a pohonných hmot. Celých 11 měsíců přistávala v Berlíně zásobovací letadla zhruba každých 90 vteřin. Pro letouny, které se zúčastnily zásobování Berlína, se vžila přezdívka „Rosinenbomber“ (rozinkové bombardéry), neboť kromě základních potravin přivážely také sladkosti, čokoládu, žvýkačky a rozinky.

Letecký most se neobešel bez provokací ze strany Sovětů. „Do leteckých koridorů vlétali svými letadly a bránili těm těžkotonážním zásobovacím strojům v přistání, nebo prováděli cvičení a stříleli v koridorech granáty. Několik sovětských letounů bylo dokonce sestřeleno, protože bránily vzdušnému koridoru,“ připomíná historik.

Operace se neobešla bez lidských obětí: zahynulo při ní 78 lidí, z toho 31 Američanů, 39 Britů a osm Němců.

Světlo na konci tunelu

„Na konci toho tunelu nebylo žádné světlo, ale letecký most ho tam přinesl,“ zhodnotil před deseti lety význam operace Helmut Trotnow z berlínského Muzea Spojenců. „Pokud by letecký most nebyl úspěšný, historie by vypadala úplně jinak,“ dodal. Mohutná zásobovací akce navíc přiměla Berlíňany začít vnímat západní země jako ochránce, nikoliv jako okupanty.

V únoru 1949 začala Moskva jednat o ukončení blokády. Ta oficiálně skončila 12. května 1949, přesto Spojenci pro jistotu pokračovali v zásobování Západního Berlína ještě několik měsíců.

  • První let: 28. června 1948
    Poslední let: 30. září 1949 (USA) a 6. října 1949 (Velká Británie)
    Maximum přepraveného materiálu za den: 11 738 tun
    Nejvyšší počet letadel za den: 1398
    Lidé přepravení z Berlína: 225 706
    Lide přepravení do Berlína: 24 216 (USA), 34 918 (Velká Británie)
    Celkový počet přeletů: 555 370
                                                                                    (Zdroj: Aliiertenmuseum)
Materiál určený pro přepravu do Západního Berlína
Zdroj: ČTK/AP

Udržení leteckého zásobování pro 2,2 milionu obyvatel Západního Berlína bylo prvním vítězstvím Západu v již doutnající studené válce. Sovětský svaz musel akceptovat rozdělení Berlína i celého Německa na dvě politické jednotky.

7. září 1949 vznikla Spolková republika Německo, Německá demokratická republika se na mapě světa objevila o měsíc později.

Rozdělení Berlína definitivně potvrdilo postavení berlínské zdi v roce 1961.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 2 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 2 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 4 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Izraelská vláda zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara

Izraelská vláda v úterý zrušila své rozhodnutí odvolat šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara, který v pondělí oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Nevládní organizace, které citoval server The Times of Israel, označily úterní krok kabinetu Benjamina Netanjahua za „cynický a jasný trik“, který má zastavit jednání nejvyššího soudu. Ten se zabývá stížnostmi, podle nichž předchozí rozhodnutí vlády o Barově odvolání bylo osobní a politicky motivované.
před 8 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...