Trumpa doma nečekají po návratu ze Singapuru ovace. Moskva dohodu naopak vítá a chce se na ní podílet

Zatímco svět singapurský summit a podpis dohody o denuklearizaci Severní Koreje vnímá spíše pozitivně, doma prezident Donald Trump ovace nesklízí. Americký Kongres na setkání Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem reagoval smíšeně. Rusko výsledek summitu vítá a je připravené pomoci s denuklearizací. Čína navrhuje uvolnění sankcí uvalených na KLDR. Naopak Írán varoval Kim Čong-una, že americký prezident Donald Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Historický okamžik, nebo velká show?

Smíšené reakce na setkání prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem přišly z amerického Kongresu. Zatímco kongresmani z Trumpovy Republikánské strany schůzku označili za krok směrem k míru, opoziční demokraté přirovnali summit k „reality show“.

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Charles Schumer Trumpa obvinil, že se v Singapuru zbavil pák, které měly Spojené státy na Severní Koreu. V projevu ze senátní tribuny o schůzce řekl, že to byl „summit typu reality show“.

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell naopak prezidenta za setkání s Kimem pochválil. „Je to velký krok směrem k míru,“ řekl McConnell. Varoval ale, že Pchjongjang nemusí budoucí závazky plynoucí z denuklearizace plnit. „Musíme být spolu s našimi spojenci připraveni k obnovení politiky maximálního nátlaku,“ prohlásil senátor.

Ostatní republikáni byli podle amerických médií zdrženlivější. Bob Corker, šéf zahraničního výboru Senátu, chce vyčkat s hodnocením na budoucí vývoj. Očekává, že bližší podrobnosti kongresmanům sdělí ministr zahraničí Mike Pompeo, kterého si předvolají.

I předseda Sněmovny reprezentantů, republikán Paul Ryan, varoval před unáhlenými závěry. „Jen čas ukáže, zda to Severní Korea tentokrát myslí vážně. Mezitím musíme pokračovat v maximálním hospodářském tlaku,“ řekl Ryan.

Od plic se se summitem vypořádal republikánský senátor Marco Rubio. „Prezident ho (Kima) rozmazluje, aby z něj dostal dobrou dohodu. Ale Kim Čong-un není talentovaný chlap. Zdědil rodinný byznys od táty a dědečka. Je to absolutní nekňuba, kterému by v žádné demokracii nesvěřili ani funkci pomocného rasa,“ napsal Rubio na Twitteru. 

Írán varoval Kim Čong-una: Trump s oblibou ruší dohody

Írán po summitu USA a KLDR varoval severokorejského vůdce, že americký prezident Donald Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem o jaderném odzbrojení. „Stojíme proti muži, který ruší svůj podpis (smlouvy), když je v zahraničí,“ uvedl íránský vládní mluvčí Mohammad Bákir Nobacht. Reagoval tak na setkání Trumpa s Kimem a na to, že Trump v neděli při cestě z Kanady do Singapuru stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7.

V květnu Trump vypověděl účast Spojených států na mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015, která umožnila zmírnění protiíránských sankcí výměnou za ústupky Teheránu v jeho jaderném programu a který byl podle obav Západu zaměřen vojensky. 

OSN: Mír je společný cíl

Generální tajemník OSN António Guterres oproti tomu dohodu vítá. „Oba lídři se snaží najít cestu ven z nebezpečné spirály, do které se zapletli v minulém roce. Společný cíl musí být mír a ověřitelná a jasná denuklearizace poloostrova. Jak jsem oběma napsal minulý měsíc, tato cesta vyžaduje spolupráci a kompromis. Organizace spojených národů je v tomto procesu připravena nést svou úlohu.“ 

Kim Čong-un s Donaldem Trumpem
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Li Peng

Moskva pomůže KLDR s denuklearizací

Rusko nejen vítá perspektivu jaderného odzbrojení Severní Koreje, ale bude při ní také nápomocno. Řekl to náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v reakci na úterní historickou schůzku. Moskva hodnotí jejich dohodu na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova pozitivně, zdůraznil Rjabkov.

Podle náměstka šéfa ruské diplomacie je Moskva připravena pomoci s řešením severokorejského problému. Rusko podle Rjabkova úterní ujednání ze Singapuru oceňuje, nicméně upozorňuje, že „ďábel se skrývá v detailu“.

Čím více šancí k řešení problému se naskytne prostřednictvím jednání, tím lépe, zdůraznil také Rjabkov. Vyjádřil zároveň naději, že na významu opět nabudou šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu. Těchto jednání se v minulosti účastnily KLDR, Jižní Korea, Japonsko, USA, Rusko a Čína.

Moskva přitom podle Rjabkova doufá, že pokrok v jednáních s KLDR odblokuje normální hospodářskou spolupráci, a to i s Ruskem. 

Čína chce uvolnit sankce uvalené na KLDR

Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na společné prohlášení  navrhlo zvážit uvolnění sankcí proti KLDR.

„Spojené státy a Severní Korea se k sobě chovaly nepřátelsky po více než půlstoletí. To, že dnes oba lídři těchto zemí společně jednají tváří v tvář, má velký význam a jsme svědky psaní nové historie. Čína to samozřejmě vítá a podporuje,“ prohlásil čínký ministr zahraničí Wang Ji.

Trump před summitem v Singapuru opakovaně hovořil o tom, že i přes dosavadní vstřícné kroky Pchjongjangu není prozatím možné sankce vůči Severní Koreji uvolnit. Postupné odvolávání odvetných opatření podmínil konkrétními kroky ke zničení jaderných zbraní a k ukončení programu vývoje balistických střel.

Video Studio ČT24
video

Jižní Korea uvítala dohodu Kima s Trumpem

Analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek ve vysílání ČT připomněl, že jaderné zbraně nejsou jedinými zbraněmi hromadného ničení, kterými KLDR disponuje. „Má také poměrně velký arzenál chemických zbraní a o jejich likvidaci jsme zatím vůbec nehovořili.“

Dohoda odstranila poslední zbytky studené války, míní Jižní Korea

Podle Soulu jde o historickou dohodu, která dává naději na odstranění posledních zbytků studené války. Den podpisu dohody 12. červen za sebou podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina zanechává dny temné války a konfliktu. „Napíšeme novou kapitolu míru a spolupráce, nebudeme opakovat chyby z minulosti,“ prohlásil Mun.

„Sedmdesát let rozdělení a nepřátelství vrhlo temný stín, který znesnadňuje uvěřit tomu, co se odehrává před našima očima. Chtěl bych vzdát hold za odvahu a odhodlání těchto dvou lídrů, že se nespokojili se zastaralou dualitou a učinili odvážný krok směrem ke změně,“ dodal jihokorejský prezident.

Video Události, komentáře
video

Debata Michaela Žantovského a Jana Kavana