Na severu Iráku dopadli uprchlíka podezřelého z vraždy čtrnáctileté Němky

Hlavního podezřelého ze znásilnění a vraždy čtrnáctileté dívky ve Wiesbadenu zadržely na severu Iráku kurdské bezpečnostní síly. Informoval o tom německý ministr vnitra Horst Seehofer. Dvacetiletý Alí Bašár žil v Německu od roku 2015. Ubytovnu pro žadatele o azyl opustil narychlo minulý týden a pod falešným jménem odletěl do iráckého Irbílu. Případ vyvolal na německé politické scéně bouřlivou debatu o migraci i práci úřadů.

Ve Wiesbadenu si připomínají zavražděnou dívku
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Boris Roessler

Podezřelý mladík podle státního zastupitelství minulý čtvrtek se svým otcem, matkou a pěti sourozenci spěšně opustil Německo. Celá rodina odletěla z letiště v Düsseldorfu do Istanbulu a dál do iráckého města Irbíl. Podle německých médií přitom udala na letenkách falešná jména. Při kontrole na letišti se na to ovšem nepřišlo.

Podle Seehofera zadržely dvacetiletého Alího Bašára na žádost německé policie na severu Iráku v noci na pátek kurdské bezpečnostní složky. „Proces vydání bude nyní probíhat na základě mezinárodních pravidel,“ uvedl ministr vnitra.

Vydání mladíka do Německa bude záviset na dobré vůli Bagdádu

Německé ministerstvo zahraničí už dopoledne varovalo, že Německo nemá s Irákem smlouvu o vydávání. V jednotlivých případech je podle mluvčí nicméně vydání podezřelého možné, záleží to ale na vůli iráckých úřadů.

Čtrnáctiletá Susanna F. z Mohuče (Mainz) zmizela 22. května. Ve středu našli policisté její tělo v těžko přístupném terénu v okrajové čtvrti Wiesbadenu. Ve čtvrtek policie informovala, že se dívka stala obětí „sexuálního a násilného zločinu“.

V souvislosti s činem kriminalisté zadrželi 35letého žadatele o azyl z Turecka, později ho ale propustili.

Iráčan Bašár byl podle dřívějších informací německé policii známý. V minulosti byl podezřelý z účasti na několika rvačkách a dokonce i ze znásilnění jedenáctileté dívky v ubytovně pro azylanty. Do Německa přišel v říjnu 2015, kdy do střední Evropy po takzvané balkánské stezce proudily stovky tisíc uprchlíků. Německé úřady ale jeho žádost o azyl odmítly, proti čemuž se Bašár odvolal.

Politici varují před paušálním obviňováním přistěhovalců

Případ smrti čtrnáctileté Susanny vyvolal na německé politické scéně ostrou debatu. Řada politiků varovala před populismem a paušálním obviňováním migrantů, podle dalších případ vyvolal pochybnosti o práci německých úřadů. „Jsme všichni hluboce zasaženi tímto odpudivým činem,“ uvedl Volker Bouffier, premiér spolkové země Hesensko, ve kterém Wiesbaden leží.

Politik vyjádřil pochopení pro pobouření, které čin vyvolal, populismus podle něj ale nyní ničemu nepomůže. Podle předsedy liberální strany FDP Christiana Lindnera vyvolává případ řadu otázek, mimo jiné tu, jak mohla irácká rodina Německo pod falešným jménem vůbec
opustit.

„Susanna je další obětí pokrytecké a egoistické vítací politiky spolkové kancléřky Angely Merkelové,“ uvedla na Twitteru politička protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová.

AfD uspořádá v sobotu v Mohuči, kde zavražděná Susanna žila, demonstraci proti imigraci pod heslem „Dost! Konečně vyvodit důsledky“. Další podobná demonstrace by se měla uskutečnit i v neděli. V oba dny se budou v Mohuči konat také demonstrace proti rasismu a nenávisti.