Německo odmítlo, Bosna souhlasila. Erdogan v Sarajevu uspořádal mítink před červnovými volbami

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Sarajevu na svém jediném předvolebním shromáždění v zahraničí vyzval Turky žijící mimo vlast, aby ho hromadně podpořili v červnových volbách, stejně jako jeho vládní Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Zároveň kritizoval některé evropské země, které mu nedovolily uspořádat podobné předvolební akce pro tamní silné turecké menšiny.

Erdogan na mítinku v Sarajevu
Zdroj: ČTK/AP

Setkání se konalo na sarajevském bývalém olympijském stadionu, který má kapacitu asi 20 tisíc lidí. „Jste připraveni uštědřit jednu osmanskou facku teroristickým organizacím a jejich místním i zahraničním pomahačům? Jste připraveni podpořit mne rekordním počtem hlasů v prezidentských volbách?“ obrátil se Erdogan na Turky žijící v zahraničí, kterých se v hale sešlo asi 10 tisíc.

Parlamentní i prezidentské volby se v Turecku uskuteční 24. června. Autoritářský turecký vůdce v nich usiluje o znovuzvolení a o zachování AKP u moci s ještě výraznější převahou v zákonodárném sboru. V těchto volbách jde o rozhodnutí důležité „pro další století naší země“, prohlásil k tomu Erdogan.

Akce v Sarajevu, organizované jako kongres Unie evropských tureckých demokratů (UETD), se zúčastnili také bosenští Turci a Turci žijící v dalších balkánských zemích. Rakousko, Nizozemsko a Německo, kde jsou početné turecké menšiny, Erdoganovi ani jiným tureckým politikům vést volební kampaň neumožnily.

„Evropské země, které se považují za kolébku demokracie, propadly ve zkoušce,“ prohlásil v neděli Erdogan. „Dnes jsme v Sarajevu a tímto činem Bosna a Hercegovina ukázala, že je demokratickým státem,“ ocenil turecký prezident možnost setkat se s tureckými voliči žijícími v zahraničí v bosenské metropoli.

Už loni odmítla řada evropských zemí agitace tureckých představitelů před konáním kontroverzního referenda o turecké ústavní novele. Kromě Německa, Nizozemska a Rakouska se postavilo proti také Švýcarsko, kde žije asi 120 tisíc Turků, většina z nich v kantonech Curych, Aargau, Basilej a Vaud.

Turecko má v zahraničí miliony možných hlasů

Podle tureckého ministerstva zahraničí žije v cizině přes 6 milionů Turků, z toho 5,5 milionu v západní Evropě. „Jen v Německu se jedná o téměř 1,5 milionu hlasů,“ uvedl politolog, publicista a spolupracovník ČT Thomas Kulidakis s tím, že volit mohou od roku 2014.

Hlasy turecké diaspory jsou pro turecké politiky velmi důležité. Právě tito voliči sehráli klíčovou roli v Erdoganově těsném vítězství v referendu, které upevnilo jeho moc. Turecko má 79,5 milionu obyvatel.