Kdo špehoval Donalda Trumpa? FBI měla v jeho předvolebním týmu informátora

Americká média pátrají po totožnosti záhadného muže, jehož údajně před prezidentskými volbami v roce 2016 FBI nasadila jako informátora do volebního štábu pozdějšího vítěze Donalda Trumpa. Sám prezident v sobotu na Twitteru zprávy o informátorovi označil za „skutečně velkou kauzu“. Někteří kongresmani varovali, že odhalení jeho totožnosti může být trestným činem.

Jared Kushner s Ivankou a Donaldem Trumpem
Zdroj: REUTERS Autor: Mike Segar

Trump se nyní v kauze údajného informátora rozhodl obrátit na ministerstvo spravedlnosti. Na Twitteru uvedl, že v pondělí ministerstvo oficiálně požádá, aby přezkoumalo, zda tento úřad či FBI infiltrovaly jeho předvolební kampaň a zda o takovýto postup žádal někdo z administrativy předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Zprávy o „špionovi“ vyslaném FBI nebo ministerstvem spravedlnosti se nejprve objevily v méně známých konzervativních médiích, ale v pátek o skandálu informovaly listy The New York Times a The Washington Post.

Oba potvrdily, že FBI skutečně v roce 2016 vyslala do Trumpova volebního štábu svého člověka, aby zjistil podrobnosti o údajných stycích volebního týmu s Ruskem. Totožnost informátora listy neznají, označily ho pouze za vysokoškolského učitele působícího v Británii.

The Intercept: Špeh pracoval i proti Reaganovu oponentovi

Internetový investigativní magazín The Intercept ale v sobotu napsal, že informátorem je bývalý agent rozvědky CIA Stefan Halper, muž známý ze skandálů v éře prezidenta Ronalda Reagana a George Bushe mladšího. Na stránky tisku se Halper dostal poprvé v roce 1980, kdy byl údajně zapojen do špionážní operace namířené proti Reaganově prezidentskému protikandidátovi Jamesi Carterovi. Dnes působí čtyřiasedmdesátiletý Halper v Británii na univerzitě v Cambridge.

Magazín Halperovo jméno zveřejnil přesto, že před takovým krokem varoval člen senátního výboru pro zpravodajské služby Mark Warner. „Každý, komu jsou svěřena největší tajemství našeho státu, by měl s touto informací zacházet s náležitou vážností,“ řekl Warner serveru Politico. Identifikace „špiona“ FBI by podle něj mohla ohrozit vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016.

Halper podle The Intercept v roce 2016 udržoval kontakty s poradci Trumpova volebního týmu Carterem Pagem a Georgem Papadopoulosem. Měl prověřit zprávy, že Papadopoulos má informace o kompromitujících materiálech na Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou, které má k dispozici Moskva.

Případ informátora FBI mezitím už několikrát na Twitteru komentoval Trump. Ve svém zatím posledním tweetu na toto téma napsal, že jde o skutečně velkou kauzu. „Jedině zveřejnění dokumentů, o které žádají výbory Senátu a Sněmovny reprezentantů, může přinést definitivní odpověď. Vyčistit žumpu!“ napsal prezident.

Republikáni z obou kongresových výborů vyzvali minulý týden vedení FBI, aby je o svých zdrojích v kauze ruského vměšování informovalo. Úřad ale zatím jejich žádosti odmítá.