Palestina se rozhodla stáhnout své velvyslance ze čtyř států EU včetně Česka

Palestinská samospráva sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu oznámila, že stahuje své velvyslance z Česka a dalších tří zemí Evropské unie, jejichž zástupci se zúčastnili nedělní recepce u příležitosti pondělního slavnostního otevření americké ambasády v Jeruzalémě: Rakouska, Rumunska a Maďarska.

Palestinské protesty v Pásmu Gazy
Zdroj: Reuters Autor: Alkis Konstantinidis

Palestinské ministerstvo „považuje účast na slavnostní recepci za vážné porušení mezinárodního práva a rezolucí OSN“, které potvrzují rozdělení Jeruzaléma na západní a východní. „Odvolání jsme konzultovali s našimi velvyslanci v těchto zemích. Bavili jsme se o postojích těchto států i jejich závazcích vůči postojům Evropské unie,“ prohlásila palestinská samospráva. 

Evropská unie stěhování amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma kritizovala. Český velvyslanec v Izraeli se zúčastnil recepce, na otevření ambasády ale nebyl.

Během pondělních střetů v Gaze, které vyvolal přesun americké ambasády do Jeruzaléma, zabily izraelské ozbrojené složky šest desítek Palestinců, což je nejvíce obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamas a židovským státem v roce 2014.

Ve sředu své velvyslanectví v Jeruzalémě otevřela také Guatemala a do konce měsíce chce stejný krok učinit i Paraguay.

Česko by podle premiéra Andreje Babiše mělo do konce května v Jeruzalémě otevřít honorární konzulát a do konce roku Český dům jako prostor pro česko-izraelskou kulturní, obchodní a mezilidskou výměnu. Pro přesunutí ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma po vzoru USA se opakovaně vyslovil prezident Miloš Zeman.