Nový trend: Další sebevražedný atentát v Indonésii, při kterém útočili členové jedné rodiny

Druhé největší indonéské město Surabaya opět zažilo sebevražedný útok teroristů s výbušninami. Jeho terčem byla policejní stanice a zasaženo bylo několik policistů i civilistů. O život přišli čtyři útočníci, nejméně deset dalších lidí utrpělo zranění, uvedla agentura AFP s odvoláním na policejního mluvčího. V Surabaye se už v neděli odehrály tři útoky na kostely.

Video Události
video

V Indonésii začaly útočit celé rodiny, včetně dětí

„Čtyři útočníci na dvou motocyklech jsou mrtví, jejich totožnost se ověřuje. Osmiletá dívka, která byla s nimi, přežila,“ uvedl mluvčí Frans Barung Mangera. Podle agentury AP upřesnil, že zraněno bylo šest civilistů a čtyři policisté.

Policejní náčelník Tito Karnavian později na tiskové konferenci sdělil, že sebevražedný útok podnikli příslušníci jedné pětičlenné rodiny, jedoucí na dvou motocyklech, kteří se vyhodili do povětří na kontrolním stanovišti před policejní stanicí. Osmiletá dívka přežila a nyní se zotavuje.

Ve městě Surabaya na ostrově Jáva se v neděli odehrály tři koordinované pumové útoky na kostely. Sebevražední útočníci, mezi nimiž byli i mladiství, pocházeli z jedné rodiny.

Dva synové ve věku osmnáct a šestnáct let použili při prvním útoku motocykl, matka se dvěma dcerami, ve věku dvanáct a devět let, spáchala druhý atentát a otec rodiny nakonec odpálil bombu v autě. Vedle šestičlenné rodiny při útocích zahynulo dalších sedm lidí.

Přes tisíc Indonésanů bojovalo v řadách IS

Policie informovala, že rodina se do Indonésie vrátila ze Sýrie. K činu se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), v prohlášení ale uvedla, že útočníci byli tři, a nezmínila účast dětí.

Náhlý příval útoků podle agentury AP vyvolal obavy, že dříve potlačené sítě radikálů v zemi s největší muslimskou populací na světě znovu ožily návratem některých z asi 1100 Indonésanů, kteří odešli bojovat v řadách IS v Sýrii. Odborníci již dříve varovali, že tito navrátilci mohou představovat významnou hrozbu.

Devadesát procent z více než čtvrt miliardy obyvatel země se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě. Od 70. let přitom sponzoruje saúdská královská rodina v mešitách napříč jihovýchodní Asií šíření ultratradičního wahhábismu. V oblasti, kde žijí hlavně sunnité, tak urychlila příklon ke konzervativnímu islámu, který prostupuje i politikou.

Obětí se stal třeba někdejší guvernér Jakarty a prezidentův spojenec – křesťan čínského původu, který skončil ve vězení za urážku Koránu. Tvrdé jádro prosazuje islámské právo šaría. „Jsme svědky probouzení islámu. Mezi muslimy roste požadavek, aby se víra stala součástí státního zřízení nejen v tzv. Islámském státě, ale všude ve světě,“ prohlásil vůdce Indonéského muslimského fóra Gatot Saptono aka Muhamad Chatat.

Video Horizont ČT24
video

Expert Petrů: Do Indonésie se vrátilo kolem 500 bojovníků IS, nebezpečí není malé

Indonéský prezident Joko Widodo ale sérii „barbarských“ útoků odsoudil a slíbil, že úřady zničí islámské radikály. Zemi šokovalo, že do nedělních útoků byly zapojeny i děti. Policie za pomoci vojáků posílila po útocích bezpečnostní opatření.

Nejhorší teroristický útok v Indonésii se odehrál v roce 2002, kdy na turistickém ostrově Bali během jediné noci explodovaly bomby a zabily 202 lidí, většinou cizinců. Útoky provedla regionální islamistická organizace Jemaah Islamiyah (JI), napojená na teroristickou síť Al-Káida, která se k útokům po několika dnech přihlásila.