Idlíb může být novým Aleppem, varuje OSN před další humanitární katastrofou v Sýrii

Před dvěma lety sledoval svět tragédii Aleppa. Bitva o toto strategické syrské město vyústila v humanitární katastrofu, která z domovů vyhnala desetitisíce lidí. Mnozí uprchli do provincie Idlíb, a právě té nyní hrozí podle OSN podobný osud, jaký potkal Aleppo. Představitelé organizace varují, že by se Idlíb, jehož část ovládají kromě umírněných opozičních skupin i džihádisté, mohl stát dalším cílem vládních vojsk. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Idlíbu hrozí podle OSN humanitární katastrofa

Díky dohodě vládních sil a Ruska o evakuaci přicházejí z dobytých území do provincie Idlíb za novým začátkem tisíce lidí, nejnověji z východní Ghúty. Po odeznění vypjatých dní kolem údajného chemického útoku a odvety Západu zavládl v Sýrii relativní klid. Podle špiček OSN jde ale o klid před bouří.

„Ta země se stává pastí, místy se stává pro civilisty dokonce smrtící pastí,“ varoval vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. „V provincii Idlíb situace zůstává katastrofální. Už tam zkrátka není volné žádné místo ani přístřeší,“ dodává zástupkyně generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Ursula Muellerová. 

Idlíb je poslední velké a hustě osídlené povstalecké území. Protivládních skupin je tam mnoho, mezi umírněnými i radikálové z Haját Tahrír aš-Šám (HTS), tedy bývalé al-Káidy.

Rozložení sil v Sýrii (duben 2018)
Zdroj: ČT24

OSN: Idlíb je obrovským uprchlickým táborem

Ozbrojenci ale tvoří jen malou část obyvatel, říká zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan De Mistura: „Dva a půl milionu lidí. Jistě nevěříte, že všichni z nich jsou teroristé. Jsou tam ženy, děti, civilisté, a nad nimi to visí.“ 

Visí nad nimi přízrak Aleppa. Víc než milionového města, které vládní ofenziva nejdřív vyhladověla a pak předloni s pomocí ruských náletů porazila. Mnoho lidí uteklo právě do provincie Idlíb.

„Obávám se, že syrská vláda prohlásí Idlíb za místo plné teroristů, proti kterému je možné vést válku stejně, jako to udělala během obléhání Aleppa a východní Ghúty,“ uvedl poradce OSN pro Sýrii Jan Egeland. „Nemůžeme připustit, aby se válka přiblížila k tomu, co je v zásadě obrovským uprchlickým táborem,“ dodal.

Dárcovská konference pro Sýrii nedokázala tento týden v Bruselu vybrat očekávanou pomoc v plné výši. Shromáždit se podařilo asi tři čtvrtiny očekávané sumy, skoro čtyři a půl miliardy dolarů.

Vybrané peníze podpoří jak syrské uprchlíky ve vlasti, kde urgentní pomoc potřebuje třináct milionů lidí, tak více než pět milionů syrských běženců v sousedních zemích, které tak už nesou několik let nepřiměřené břemeno. Jestliže válka nezmění svůj dosavadní průběh a nezačne se vážně jednat o míru, brzy se toto břemeno novým exodem ještě zvětší.