Bývalý newyorský starosta Giuliani usedne v Trumpově právním týmu

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani bude členem týmu osobních právních zástupců amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil Trumpův právník Jay Sekulow. Tým prezidenta zastupuje při jednání se speciálním týmem pod vedením bývalého šéfa FBI Roberta Muellera, který se zabývá údajným zasahováním Ruska do prezidentských voleb v USA v roce 2016.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Bývalý starosta New Youku se připojí k Trumpově právnímu týmu

Hlavním Giulianovým úkolem bude obhájit tvrzení, že volební tým Donalda Trumpa nebyl ve vleku Ruska. Kauzu, která rozděluje americkou společnost, chce dovést ke konci během několika týdnů. Podle něj Trump ve skutečnosti neuvažoval vážně o propuštění Roberta Muellera.

 

„Moje rada ohledně Muellera zní: měl by mít možnost dokončit svou práci.“

Rudy Giuliani

bývalý starosta New Yorku, právník D. Trumpa

„Rudy je skvělý. Je mým přítelem už dlouho a chce tuto záležitost rychle vyřešit pro dobro země,“ citoval Sekulow v prohlášení prezidenta Trumpa. Kromě newyorského exstarosty a bývalého federálního prokurátora Giulianiho posílí Trumpův osobní právní tým další dva právníci, manželé Jane Serene a Marty Raskinovi.

„Je mi ctí být součástí tak důležitého právního týmu a těším se nejen na práci s prezidentem, ale i s Jayem, Tyem a dalšími kolegy,“ uvedl v prohlášení Giuliani s odkazem na Trumpovy dosavadní právníky Jaye Sekulowa a Tye Cobba.

Trumpovým osobním právníkem je také Michael Cohen, u kterého agenti FBI na počátku dubna provedli prohlídku v bytě a kancelářích. Akce údajně souvisela se stíháním, které je proti Cohenovi vedeno v blíže neurčené kauze nezákonných obchodních praktik.

Giuliani kritizoval Clintonovou. Trump s ním počítal jako s ministrem zahraničí

Třiasedmdesátiletý Giuliani během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016 ostře kritizoval Trumpovu demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou a postavil se za republikánského kandidáta.

Ten ho chtěl odměnit postem ministra zahraničí, což Giuliani odmítl a dal přednost byznysu. Že jeho rozhodnutí bylo správné, dokazuje zisk jeho právnické firmy, která vydělala během pěti let okolo 100 milionu dolarů.

Starostou New Yorku byl Giuliani v letech 1994 až 2001, tedy i v době teroristických útoků z 11. září 2001. Po odchodu z vysoké politiky pracoval v nejrůznějších právních kancelářích. Vysloužil si uznání, titul osobnost roku magazínu Time, rytířský titul britského impéria. I proto se o něm už dvakrát uvažovalo jako o republikánském kandidátovi na prezidenta.