Ruského exšpiona mohli otrávit doma. Mayová chce přiměřenou odvetu, s odmořením pomáhá armáda

Británie povolala 180 příslušníků armády do Salisbury, kde došlo k útoku na ruského exšpiona Sergeje Skripala a jeho dceru. Jsou mezi nimi vojáci z námořní pěchoty a experti na chemické, biologické i jaderné zbraně. Pokud se ukáže, že stál za otravou konkrétní stát, britská premiérka Theresa Mayová slibuje přiměřenou odvetu. Podle nejnovějších zjištění mohl být Skripal otráven v místě, kde bydlel. Do domu byl totiž poslán detektiv, který následně skončil v nemocnici.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Jed na Skripala a jeho dceru zřejmě působil delší čas

Část britských médií i politiků podezírá z útoku Kreml. Ten ale vinu odmítá. „Vláda v případě potřeby zareaguje. Uděláme to korektně a ve správný čas a na základě nejlepších důkazů,“ řekla Mayová v rozhovoru pro televizní stanici ITV. Nevyloučila, že Británie by mohla vyhostit velvyslance dané země.

Vláda by mohla zvážit i případný bojkot letošního mistrovství světa ve fotbale, které se bude konat v Rusku, pokud by se potvrdilo podezření médií, že za útokem stojí Moskva. Na akci by fotbalový tým jel, nezúčastnili by se jí ale političtí funkcionáři.

Šestašedesátiletý Skripal a jeho dcera Julija jsou stále „v bezvědomí a v kritickém, ale stabilizovaném stavu“, sdělila ve čtvrtek ministryně vnitra Amber Ruddová. Dvojice byla vystavena „neobvyklé“ nervové látce, potvrdila již dříve policie.

Ta oznámila, že protiteroristická jednotka si vyžádala pomoc od armády, aby přesunula z místa činu automobily a další předměty. Kontaminována mohla být i sanitka, která po útoku přijela pomoci otráveným. Podle policie by ale lidé měli zůstat v klidu, protože veřejné zdraví není v ohrožení.

V Salisbury uzavřela několik lokalit - Skripalův dům, automobil, hřbitov, na němž je pohřbena jeho žena, restauraci a jednu hospodu.

Video Studio ČT24
video

Expert Dropa o typech nervových látek

Expert Dropa o typech nervových látek

Policista, který obětem asistoval jako první, byl také hospitalizován, ale jeho stav se zlepšil. Mohl se posadit a mluvit, sdělil Kier Pritchard, šéf policie oblasti, kde došlo k útoku. Celkem bylo do nemocničního ošetření vzato společně se Skripalovými 19 lidí, z nichž drtivá většina prošla jen běžnými kontrolami s krevními testy a dalšími odběry.

Nynější incident připomíná případ z roku 2006, kdy v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který již před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Litviněnko v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tamější tajnou službu.