Střelec z Maceraty měl doma knihu Mein Kampf. Útok v Itálii vyvolal debatu o rasismu

Po útoku Itala na cizince černé pleti ve městě Macerata se v Itálii, kterou za měsíc čekají parlamentní volby, naplno rozproudila debata o xenofobii a rasismu. Právě nenávist k cizincům a lidem jiné barvy pleti považují úřady za motiv sobotní střelby, při které utrpělo zranění šest lidí původem z Mali, Ghany, Nigérie a Gambie. U střelce policisté při domovní prohlídce nalezli knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf.

Video Útok střelce v Itálii vyvolal debatu o rasismu
video

Útok střelce v Itálii vyvolal debatu o rasismu

Zdroj: ČT24

Osmadvacetiletý Luca Traini v sobotu jezdil dvě hodiny autem po středoitalské Maceratě a střílel na osoby tmavé pleti. Bylo to pro něj jediné rozlišovací znamení. Střelbou zranil pět mužů a jednu ženu.

Někteří z nich žijí podle policie v Itálii již delší dobu, jiní jsou žadateli o azyl. Všechny oběti ve věku 22 až 33 let pocházejí ze subsaharské Afriky. Jeden muž už nemocnici opustil, stav zbylých pěti je podle lékařů stabilizovaný.

„Skončil jsem tu jen proto, jakou mám barvu kůže,“ řekl v neděli listu La Stampa jeden ze zraněných, 25letý Nigerijec. „Zranění, které mi vhání slzy do očí, není vidět. V mém nitru to vypadá mnohem hůře, než se zvenčí zdá,“ řekla 29letá žena, která při útoku utrpěla zranění nohy.

Traini, který byl zadržen krátce po střelbě a převezen do vazební věznice v Anconě, neprojevil nad svým činem žádnou lítost. Při domovní prohlídce policisté u italského teroristy našli výtisk Hitlerovy knihy Mein Kampf, knihu o fašistickém vůdci Benitovi Mussolinim, krajně pravicové propagandistické materiály či vlajku s keltským křížem, kterou používají příznivci myšlenky nadřazenosti bílé rasy.

Důvodem, proč se Traini rozhodl střílet na migranty z Afriky, byla podle italských médií touha pomstít vraždu 18leté Římanky Pamely Mastropietrové, která se údajně stala obětí drogového dealera původem z Nigérie. Rozsekané tělo dívky, která pobývala v maceratské léčebně pro drogově závislé, se našlo ve středu ve dvou kufrech v obci Pollenza nedaleko Maceraty.

„Zranění, které mi vhání slzy do očí, není vidět. V nitru to vypadá mnohem hůře, než se zvenčí zdá.“ 

Zraněná 29letá žena afrického původu

Italský ministr vnitra Marco Minniti za motiv činu označil pravicový extremismus s jasným odkazem na fašismus a nacismus. Podle agentury DPA se v soboru z auta střílelo i na sídlo vládní levicové Demokratické strany (PD).

Měsíc před volbami se z útoku stalo téma politiků

Řada italských politiků v neděli vyjádřila obavu, že střelba v Maceratě poznamená kampaň před parlamentními volbami, které se v Itálii budou konat 4. března. „Je před námi ještě měsíc volebního boje. Nebezpečí, že nenávist povede k novému násilí, je dosti velké,“ řekl dnešnímu vydání listu Corriere della Sera ministr vnitra Marco Minniti, který je členem levicové Demokratické strany (PD).

Ostatní strany a hnutí ministr vyzval, aby se mírnily ve svých výrocích. Migrace a její následky jsou v kampani hlavním tématem. Řada italských politiků už v sobotu čin v Maceratě odsoudila a varovala před eskalací násilí. Podle předsedy PD a expremiéra Mattea Renziho je v současné situaci nutné zachovat klid a prokázat zodpovědnost.

Zároveň ale Renzi připomněl, že Luca Traini kandidoval loni v komunálních volbách za protiimigrační Ligu severu (LN). Její předseda Matteo Salvini násilí už v sobotu odsoudil, upozornil ale, že střety mezi Italy a cizinci jsou výsledkem neřízené migrace.

„Nekontrolovaná migrace přináší chaos, zlost,“ napsal Salvini na Twitteru. „Jestli někdo nese vinu, tak je to vláda, která sem dovolila přijít stovkám tisíc ilegálních migrantů,“ řekl v neděli šéf LN listu La Stampa v reakci na střelbu. Členka nové levicové strany Svobodní a rovní Laura Boldriniová obvinila Salviniho z šíření strachu a nenávisti ve společnosti.

Pravicový list Libero v nedělním komentáři vyzval, aby Itálie zavřela své hranice. „Jinak byl toto jen začátek,“ napsal. Podle listu Corriere della Sera bylo chybou, že se nenávistné projevy dosud považovaly za běžnou formu kulturní a politické polemiky.