Bělorusko zablokovalo opoziční zpravodajský web Charta 97

Minské úřady zablokovaly pro běloruské uživatele jeden z hlavních opozičních zpravodajských serverů Charta 97. Zahraničním novinářům to ve čtvrtek oznámila šéfredaktorka serveru Natallja Radzinová. Charta 97 vznikla v roce 1998 na základě stejnojmenné deklarace obviňující režim prezidenta Alexandra Lukašenka z porušování ústavy. Hnutí se inspirovalo československou Chartou 77.

Alexandr Lukašenko
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sergei Grits

Podle stručné zprávy běloruského ministerstva informací byl server zablokován kvůli blíže nespecifikovanému porušení tiskového zákona. Server Charta 97, který na internetu šíří informace o aktivitách běloruské opozice, byl v minulosti stejným způsobem zasažen už několikrát, naposledy v roce 2014.

Dokument Charta 97 podepsala řada významných běloruských osobností, celkem podpis údajně připojilo přes 100 000 lidí. Hnutí postupně řídily přední osobnosti běloruského disentu, mimo jiné prezidentský kandidát Andrej Sannikav, politik Aljaksandr Milinkevič nebo filozof Uladzimir Mackevič.

Radzinová prohlásila, že úřady odmítají s redakcí o příčinách svého zásahu hovořit. „Lekli se popularity našeho serveru a chtějí informační prostor vyčistit. Bojí se předpokládaných jarních opozičních demonstrací, k nimž v Bělorusku každoročně dochází,“ řekla novinářka.