Vulkán Mayon dále běsní. Láva a sopečná tma vyhnaly desetitisíce Filipínců z domovů

Sopka Mayon na Filipínách nadále chrlí lávu a oblaka popela. Už zhruba 40 tisíc lidí muselo opustit své domovy ve vesnicích v okolí vulkánu. Informovala o tom agentura AP. V pondělí měla sopka zatím největší erupci od chvíle, kdy její aktivita začala před týdnem stoupat. V následujících dnech podle úřadů hrozí ještě silnější erupce.

Sopka v oblasti kráteru chrlí lávu do výšky asi 700 metrů. Oblaka sopečného prachu zasahují do výšky tří kilometrů. V nadcházejících dnech či hodinách může podle úřadů nastat další erupce, což naznačuje zejména pyroklastický proud, tedy horké sopečné plyny a úlomky magmatu a sopečného popela, které se po sopečném svahu pohybují vysokou rychlostí a ničí vše, co jim stojí v cestě.

Po pondělní mohutné erupci úřady vyhlásily druhý nejvyšší stupeň varování. Celkem bylo z okolí evakuováno asi 40 tisíc lidí, mnozí se však navzdory varování domů tajně vraceli, a úřady tak musely na jejich evakuaci přísně dohlížet. V některých oblastech byl vypnut přívod vody a elektřiny s cílem odradit místní od návratu.

„Pokud člověka zasáhne pyroklastický proud, označovaný též jako žhavé mračno, nemá šanci přežít,“ varoval místní expert Cedric Daep s tím, že v případě erupce by navrátivší se vesničané zaplatili za svou neuváženost životem.

Zatím bez zranění

Vesnice v okolí sopky pohltila v důsledku sopečného popela tma. Zatím podle úřadů nikdo nebyl zraněn. Letadla mají zákaz prolétávat v blízkosti kráteru a několik vnitrostátních letů bylo zrušeno. Do evakuačních center bylo dodáno více než 30 tisíc masek na ochranu před popelem, 5 tisíc pytlů rýže, voda i léky.

Sopka Mayon se nachází asi 340 kilometrů jihovýchodně od filipínské metropole Manily v provincii Albay, která je známá pěstováním kokosů. Díky svému dokonalému kuželovitému tvaru přitahuje vulkán množství turistů, za posledních 500 let ale zhruba padesátkrát vybuchl. Jde o nejaktivnější z 22 činných vulkánů na Filipínách.

/*json*/{"map":{"lat":13.254831992473573,"lng":123.68611239999996,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":13.254148459616111,"lng":123.68631362915039,"type":"1","description":"Sopka Mayon"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

V roce 2013 zabila erupce popela pět horolezců, kteří se na sopku vydali i přes varování. Při své největší erupci v roce 1814 sopka zabila 1200 lidí a zavalila lávou městečko Cagsawa.

Video Geolog Závada: Úlomky se mohou dostat do vzdálenosti až deseti kilometrů
video

Geolog Závada: Úlomky se mohou dostat do vzdálenosti až deseti kilometrů